İsrail ordusu, Lübnan sınırından İsrail askeri araçlarına tanksavar füzesi atıldığını açıkladı. İsrail ordusuna ait Lübnan sınırındaki bir askeri araca açılan ateşte 7 askerin yaralandığı iddia edildi. El Cezire ve diğer Arap kaynaklar, 4 İsrail askerinin öldüğünü belirtti.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Lübnan sınırından İsrail'e tanksavar füze atıldığı ve saldırı sonrası İsrail helikopterlerinin bölgeye gönderildiğini ifade edildi. Saldırının son günlerde Hizbullah ile İsrail arasında yaşanan çatışmaların ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. İsrail dün de Golan Tepelerine Suriye sınırından 2 adet füze fırlatıldığını açıklamıştı. İsrail ordusunun geçtiğimiz hafta Hizbullah'a düzenlediği hava saldırısında ise bir grup Hizbullah lideri yaşamını yitirmişti.

SALDIRIYI HİZBULLAH ÜSTLENDİ

Hizbullah, Lübnan-İsrail sınırları arasında kalan Şebaa Çiftlikleri'nde İsrail'e ait askeri devriye aracını hedef alan saldırıyı üstlendi.

Örgütten yapılan açıklamaya göre, İsrail'in Golan Tepeleri'ndeki Kuneytra'da, Hizbullah konvoyuna yönelik saldırısına misilleme olarak, Şebaa Çiftlikleri'nde saat 11.35'te saldırı düzenlendiği bildirdi.

Açıklamada, "Kuneytra şehitleri için gerçekleştirdiğimiz saldırıda düşman İsrail'in askerleri öldürüldü, onlarcası da yaralandı" ifadesi kullanıldı.

İsrail'in, Suriye-İsrail sınırındaki Kuneytra kentinde devriye gezen Hizbullah konvoyuna 10 gün önce düzenlediği hava saldırısında, Hizbullah'ın üst düzey saha komutanlarından Muhammed İsa'nın da aralarında bulunduğu 6 militanın öldüğü duyurulmuştu.

İran makamları da saldırıda Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Ali Allahdadi'nin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın, söz konusu saldırıyla ilgili yarın açıklama yapması bekleniyordu.

NETANYAHU: GAZZE'DE OLANLARI HATIRLATIRIM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan sınırındaki çatışmalara ilişkin, "Bize kuzey sınırımızda kafa tutanlara, Gazze'de olanları hatırlatmak isterim" dedi.

Netanyahu, İsrail'in güneyindeki Sderot'ta yaptığı açıklamada, "Şu anda İsrail ordusu, kuzeydeki saldırılara yanıt vermektedir. Bize kuzey sınırımızda kafa tutanlara, Gazze'de olanları hatırlatmak isterim. Hamas, var olduğu günden bu yana en büyük kayıbını yaşamıştı. Şimdi de ordumuz her cephede savaşmaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

Sderot ziyaretini kısa kesen Netanyahu, buradan kurmaylarıyla Tel-Aviv'e hareket etti.

İSRAİL ORDUSU: BU SON CEVABIMIZ OLMAYACAKTIR

İsrail ordusu, Hizbullah'ın düzenlediği saldırıya ilişkin, "Bize düzenlenen saldırıya karşılık bu son cevabımız olmayacaktır" açıklamasını yaptı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Lübnan'daki bazı Hizbullah hedeflerinin vurulduğu belirtilerek, "Bize düzenlenen saldırıya karşılık bu son cevabımız olmayacaktır" tehdidinde bulundu.

Öte yandan İsrail Kanal 2 televizyonu Hizbullah'ın şu ana kadar sivil hedefleri vurmadığını duyurdu.

HAMAS HİZBULLAH'I TEBRİK ETTİ

Hamas, Lübnan-İsrail sınırı arasında kalan Şebaa Çiftlikleri'nde İsrail'e ait askeri devriye aracını vuran Hizbullah'ı tebrik etti.
Editör: İsveç Gündemi