Bir derin deniz araştırma şirketi, okyanus tabanında uçak enkazına benzeyen bir anormalliğin sonar görüntüsünü yakaladı. Ekip, nesnenin yaklaşık 87 yıl önce kaybolan Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot olan ABD’li Amelia Earhart’ın "Lockheed 10-E Electra"sı olabileceğine inanıyor.

Atlas Okyanusu'nu uçakla geçen ilk kadın pilot olan Amelia Earhart, Pasifik Okyanusu üzerinde uçarken trajik ve gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu.

Ünlü pilotun gizemli kayboluşu neredeyse 87 yıldır merak konusu oldu. Sevilen pilotun başına ne geldiğine dair sayısız soruşturma açıldı ve keşif gezileri düzenlendi.

6C18E0E412Fa4E38Ff5Ea829E2A849B3

Aramaya katılan bir okyanus araştırma şirketi olan Deep Sea Vision'dan sualtı arkeologları ve deniz robotik uzmanlarından oluşan en yeni grup, Earhart'ın kayboluşunu bir nebze olsun açıklayabilecek bir ipucu bulmuş olabileceklerini söylüyor.

Ekip deniz tabanı ile yüzey mesafesini ölçmek için ses dalgalarını kullanan bir araç olan sonar görüntüleme tekniğini kullandı.

Sonar görüntüleme sırasında Pasifik Okyanusu'nun 4 bin 877 metre altında küçük bir uçak enkazına benzeyen bir anormallik tespit edildi.

Ekip tespit edilen nesnenin Earhart'ın dünya etrafında uçmaya çalışırken kaybolduğu sırada kullandığı 10 yolcu kapasiteli "Lockheed 10-E Electra" uçağı olabileceğine inanıyor.

C9Q Koek Qk C Xm K Bas K4Mtw

Keşfi gerçekleştiren Deep Sea Vision'un pilot ve eski ABD Hava Kuvvetleri istihbarat subayı olan CEO'su Tony Romeo, "Bazı insanlar bunu tüm zamanların en büyük gizemlerinden biri olarak adlandırıyor, bence bu gerçekten de tüm zamanların en büyük gizemi. Şimdiye kadarki en büyük Amerikan gizemlerinden birine son verme fırsatımız var." ifadelerini kullandı.

J E Untoh Yqk W S J G U B C K Jk G Q

BİR SU ALTI GİZEMİNİ ÇÖZMEK

Görüntüler, Amelia Earhart ve gezgin Fred Noonan'ın Lae, Papua Yeni Gine'den son kalkışlarının ardından inmelerinin beklendiği nokta olan Howland Adası'ndan yaklaşık 161 kilometre uzakta çekildi.

Çiftin ABD hükümeti tarafından yürütülen 16 günlük kapsamlı aramanın ardından denizde kaybolduğu açıklanmıştı.

Okyanusta tespit edilen şeklin bir uçak, hatta Amelia'nın uçağı olması mümkün olsa da bunu kesin olarak söylemek için henüz çok erken.

Editör: Semihhan Aydemir