Dijital tek pazardan projesinden sorumlu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip durumu değerlendirdi:

“Yaklaşık 100 milyon Avrupa vatandaşı diğer ülkelerde evlerinden film, müzik elektronik kitap gibi dijital içeriklere doğrudan ulaşmak istiyor. Şu anda buna ‘geoblocking’ adlı sistem engel oluyor.”

Tüketicilerin sadece yüzde 15’i yurtdışında bir diğer Avrupa ülkesinde internet üzerinden alışveriş yapıyor. Küçük ve orta ölçekli şirketlerin yüzde 7’si ise internet üzerinden yurtdışına açılıyor. Brüksel ekonomiyi canlandırmak istiyor. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip sözlerine şöyle devam etti:

“Üzgünüm ama dijital tek pazar Avrupa Birliği’nde
mevcut değil. 28 sınırlandırılmış farklı pazar bulunuyor. 28 farklı kural işliyor. Bunlar ne kadar etkili olsa da üye ülkeler arasında engel oluşturuyor.”

Proje internet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketici hakları, telif hakları ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemeleri kapsıyor. Ayrıca sanayi amaçlı modern teknolojilerin kullanımına da yenilikler getiriyor.

Kapsamı oldukça geniş olan yeni dijital pazar, kullanıcıların her yerde istediği içeriğe ulaşmasına olanacak sağlayacak. Avrupa milletvekili Julia Reda ihtiyatlı davranıldığını söyledi:

“Juncker’in telif hakları ile ilgili yapmak istedikleri bu öneride bulunmuyor. Duruma fazla ihtiyatlı yaklaşılıyor.”

Gelecekte Avrupa’da internet hizmetlerinin uluslararası bağlantılarını yitirmemesi hedefleniyor. Zira tüketici çoğu zaman satın aldığı filmi ya da başka bir programı yurtdışına gittiğinde telif hakları sorunu nedeniyle izleyemiyor.
Editör: İsveç Gündemi