Belçikalı tecavüzcü ve psikopat çocuk katili Marc Dutroux davasından yıllar sonra Avrupa şimdi daha temkinli. Yetkililer ve sivil gruplar da daha sıkı bir işbirliği içinde.
Ancak Avrupa Birliği, bu konudaki sosyal yardım çalışmalarını desteklediği fonları bu yıl sonunda kaldırıyor, çalışmaları üye devletlere devrediyor. Bu bir risk olarak değerlendiriliyor. Çünkü ulusal hükümetlerin bu yardım çalışmalarını ne kadar etkili sürdürebilecekleri hakkında şüpheler var.

Network bu hafta 24 ülkeden 30 üye kuruluşu çatısında birleştiren Kayıp Çocuklar Avrupa örgütünün Genel Sekreteri Delphine Moralis, Avrupa Parlamentosu milletvekili, Liberaller ve Demokratlar İttifakı üyesi Catherine Bearder ve Belçika Federal Polisi Kayıp Şahıslar Şubesi Amiri Alain Remue ile bu konuyu tartıştı.

AB’nin fonlara ayırdığı bütçe Parlamento’nun bir Strasbourg seyahatine bedel

Delphine Moralis toplumun bilinçlendirilmesinde, kayıpların zamanında bildirilmesinde ve kolluk güçleri alanında gelişme sağladıklarını, ama bununla yetinilmemesi gerektiği görüşünde. Ona göre çocuklara sorumluluk verilmesi ve onlara yaklaşım biçimleri de sorunun kaynaklarından biri:

“Çocuklarımızın özgüven kazanması için onları gerektiği kadar özgür bırakmamız lazım. Acil yardım masalarına gelen çağrıları biliyoruz ama ayrıca polis kayıtlarından biliyoruz ki bu vakaların yalnızca yüzde birinde çocuklar üçüncü kişiler tarafından kaçırılıyor. Bence çocukları korumanın en iyi yolu onlarla konuşmak, kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretmek olduğu konusunda iyi bir ders aldık. Ve acil yardım hatları, 29 Avrupa ülkesinde destek sunuyor. Bence bu önemli rakam.”

Catherine Bearder, Avrupa Birliği bütçesine göre bu fonlara ayrılan miktarın düşük olduğunu ve bu fonun sonlandırılmaması gerektiğini belirtti:

“İki yıl için 4 buçuk milyon Euro, çok para gibi görünebilir ama bu, Parlamento için Brüksel’den Strasbourg’a bir haftalık seyahat bedeli demek. Bunu belirtmek lazım. Çok milletvekili tanıyorum, bu çocuklara yardımı olacaksa memnuniyetle Strasbourg’a gitmekten vazgeçeceklerdir. Bu çocukları biliyorsunuz. Benim çocuğum olsa, sizin çocuğunuz olsa, onların bulunması için dünyayı yerinden oynatırız.”

Alain Remue ise acil yardım hatlarının çok işlevsel olduğunu ve insanların polisten daha çok buralara başvurduklarını, fon desteklerinin kaldırılmasının çok büyük bir fırsatın heba edilmesi demek olacağına vurgu yaptı:

“Burada birşey söylemek istiyorum. Belçika’da Dutroux olayı yaşandığından beri çok şey öğrenmek zorunda kaldık. Federal Polis Teşkilatı’nda Kayıp Şahıslar birimini kurduk. Eğer her bir Avrupa Birliği üyesi devlet bu birimini özelleştirirse mükemmel olur.”
Editör: İsveç Gündemi