Avrupa Birliği''nden yapılan açıklamada, 16 Nisan'da yapılan Anayasa Değişikliği referandumuyla ilgili 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' denildi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mohgherini'nin son dakika yapmış olduğu açıklamada, 16 Nisan'da yapılan Anayasa Değişikliği referandumuyla ilgili olarak 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' dedi.
Avrupa Birliği odaklı haberler yapan "euinside.eu" sitesinin haberine göre, Mogherini AB'ninTürkiye'deki referandum sonuçlarını kabul ettiğini söylerken, Türkiye'nin Venedik Komisyonu kararlarına uyması gerektiğini belirtti. Mogherini, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmayacağını vurguladı. Öte yandan, Mogherini yeni müzakere başlıklarını açma konusunda herhangi bir çalışma yürütülmediğini de ekledi.

AVRUPA BİRLİĞİ SONUÇLARI KABUL ETTİ

Yapılan bu açıklamayla  Avrupa Birliği, Anayasa Değişikliği referandum sonuçlarını kabul etmiş oldu.
Avrupa Komisyonu daha önce referandum için şeffaf bir soruşturma talep ederek, sonuçları tanımak için itiraz süreçlerinin tamamlanmasının bekleneceğini açıklamış, ayrıca AKPM ve Genişleme Raportörü Kati Piri, referandum sonuçlarıyla ilgili olumsuz açıklamalar yapmışlardı.
Editör: İsveç Gündemi