Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da gerçekleştirilecek olan toplantıda Avrupa Komisyonu'nun hafta başında açıkladığı 120 bin ilave mülteci kotasının AB ülkeleri arasında paylaştırılması teklifi görüşülecek.

Avrupa Komisyonu bu planın bağlayıcı olmasını istiyor ve ülkelerin büyüklükleriyle orantılı sayıda mülteciyi kabul etmesini talep ediyor.

Ancak 'Vişegrad dörtlüsü' olarak da bilinen Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan ve Polonya planı reddediyor.

Özellikle Almanya ve İngiltere'ye ulaşmak isteyen mültecilerin kullandığı yolun üzerinde bulunan Macaristan'ın göçmen politikası da sertleşmiş durumda.
Başbakan Victor Orban hükümeti, giderek artan mülteci akınına karşı güney sınırını koruyabilmek için orduyu tatbikata çağırdı.

Orban geçen hafta yaptığı açıklamalarda da "Sığınmacılar Hristiyan kökleri tehdit ediyor" demişti.

Prag'daki toplantı öncesinde Çek Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada amacın "Farklı görüşlerin oluştuğu AB'ye üye ülkelerle karşılıkla ortak anlayış zemini aranması" olduğu ifade edildi.

Süper güç ABD: "10 bin mülteci kabul edeceğiz"
Öte yandan ABD'den de Suriyeli mültecileri kabul edeceği yönünde açıklama geldi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD'nin 2016 sonuna kadar 10 bin Suriyeli mülteci kabul edeceği ifade edildi. Bu sayı, toplam sayısı 4 milyonu aşan Suriyeli mültecilerin yüzde 0,25'ine tekabül ediyor.
Editör: İsveç Gündemi