Avrupa Birliği Komisyonu, sığınmacı krizinde Türkiye ile işbirliği için hazırladığı eylem planının taslağını açıkladı. AB'den Türkiye'ye iki yılda 1 milyar Euro yardım öngören plana, Türkiye'nin ısrar ettiği 'güvenli bölge' girmedi.

Avrupa Birliği Komisyonu, sığınmacı krizinde Türkiye'ye yardım için hazırladığı eylem planını bugün kamuoyuna açıkladı.

Plan, ''AB ve Türk hükümetleri arasında sığınmacı kriziyle ilgili yapılacak kapsamlı işbirliğinin ve koordinasyonun'' ana hatlarını ortaya koyuyor.
Eylem planı uyarınca AB, Türkiye'ye 2015 ve 2016 yıllarında 1 milyar avro destek sağlayacak.

Türkiye'nin, sığınmacı krizi ile başa çıkabilmesi konusunda AB bölgesel güven fonundan daha adil bir şekilde yararlanması için çalışılacak.

Plan, Türkiye'ye gelen sığınmacılara yapılacak yardımlar dışında Türkiye'ye daha fazla sığınmacı gelmemesi için alınacak önlemleri de içeriyor.

Türkiye'de sığınmacı krizi ile ilgili çalışmalar yürüten insani yardım kuruluşlarına destek verecek olan AB Komisyonu, bu amaçla kısa, orta ve uzun dönemde alınacak önlemler ve tedbirlerle ilgili kapsamlı bir ihtiyaç değerlendirme planı hazırlayacak. Plan, ekonomik ve alt yapı çalışmalarına da ışık tutacak.
AB Komisyonunun hazırlayacağı kapsamlı plan ile Ürdün ve Lübnan ile Suriye ve Irak'tan gelebilecek yeni sığınmacıların sayısının da düşürülmesi hedeflenecek.

Komisyon, ''sığınmacıların AB ülkelerinde yeniden yerleştirilmesi konusunda yaptığı çalışmalar çerçevesinde, sığınmacıların uygun ve zamanlı bir şekilde Türkiye'den AB ülkelerine gönderilmeleri'' konusunda çalışma yapacak.

Bugün sunulan eylem planı çerçevesinde, ''AB'nin Türkiye'nin insan kaçakçılığı ile yaptığı mücadeleye aktif destek vereceği ve bu konudaki işbirliğinin somut önlemlerle artırılacağı'' vurgulandı.

Yine bu kapsamda AB'nin sınır güvenliğinden sorumlu FRONTEX, Türkiye'de bir irtibat bürosu açacak.

Yapılan yazılı açıklamada AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede söz konusu planı aktardığı Türk tarafına aktardığı bildirildi.

Eylem planında, sınırlarında 2,2 milyon sığınmacı ağırlayan Türkiye'nin kaynaklarından şu ana kadar 6,7 milyar avro harcadığına dikkati çekildi.

AA
Editör: İsveç Gündemi