Adalet Bakanı Morgan Johansson'a göre Stockholm'ün yeni suçlu alımını kırmalı ve Malmö gibi olması gerekiyor.

Stockholm şehri, sorumluluğu belediyelerin üzerine yıkma girişimi olduğunu söylüyor.

Olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Morgan Johansson, "Bir yerde kendinize şu soruyu sormaya başlıyorsunuz: Neden Malmö'de başarılıyız da Stockholm'de başarılı değiliz?" ifadeleri kullandı.

İsveç'te silahlı saldırılar ve ölenler artmaya devam ediyor. Bu yıl şimdiye kadar yarısı Stockholm'de olmak üzere 40 kişi öldürüldü. Rapçi Einár'ın öldürülmesi de bu olayların sonuncusu.

Hükümet, Malmö'nün neredeyse dört yıldır kullandığı, ancak Stockholm'ün eleştirilere rağmen uygulamayı geciktirdiği suç önleme stratejisi "Atışı durdurun"u yaymak için 22 milyon SEK ayırdı.

Adalet Bakanı Morgan Johansson , belediyelerin, özellikle Stockholm şehri olmak üzere, suç önlemeye daha fazla yatırım yapması gerektiğine inanıyor.

"Aslında bunu tersine çevirmek mümkün. Malmö, üç yılda silahlı saldırı sayısının üçte iki oranında azaldığı bir örnektir. Geçen yıl çetelerden 80 okulu temizledik, bu şimdiye kadarki en yüksek rakam" dedi.

Stockholm'de ise sadece 30 okulda bu sağlandı.

"Stockholm'de silahla vurulma ve ölüm oranları yüksek olmaya devam ediyor" diyen Morgan Johansson, gidişatı nasıl değiştirebileceğinizi görmek istiyorsanız, Stockholm politikacılarının gözlerini Malmö'ye çevirmesi gerektiğini düşünüyorum yorumu yaptı.

"Sorumluluktan kurtulma girişimi"

Stockholm yönetimi hükümetle aynı fikirde değil.

Sosyal Vatandaşlar Konseyi Jan Jönsson, suç çetelerinden kaçanların sayısı son beş yılda 2'den 54'e yükseldi ve şehir zaten sosyal girişimlere büyük kaynaklar yatırıyor yorumu yaparak: "Bence bu, sorumluluğu belediyelerin üzerine yıkma girişimidir. Ne yazık ki, bunun çok verimli olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Malmö'nün "Atışı durdur" ve araştırma kaynakları için hükümetten özel para aldığını da unutmamak gerekir diyen yetkili, Stockholm bunu kabul etmedi. Onlara polis kaynakları da verilmedi. Her şeyi kendimiz yapmalıyız dedi.

Stockholm'de "Trefas" yöntemi zaten kullanılıyor. Aynı zamanda diğerlerinin yanı sıra polis, sosyal hizmetler ve cezaevi hizmetleri arasındaki işbirliğine dayanmaktadır.

Bu yaz Stockholm Polisi, Järfälla ve Huddinge'de "Atışı durdur"u test edeceklerini duyurdu. Jan Jönsson, şiddete maruz kalan Järva bölgesinde çete yapılarının çok farklı göründüğünü söylüyor.

"Çok bireyseldir. Bir gün arkadaş, ertesi gün en kötü düşman olabilirsiniz. Birkaç farklı takımyıldıza dahil olan pozisyonları değiştirirsiniz. Kuzey Avrupa'ya bakarsanız, tam olarak aynı eşdeğer yoktur. Orada "Stop çekim modeli"nin çalışıp çalışmadığı bilinmiyor" yorumu yapıldı.

Johansson: Stockholm işe alımları azaltmalı

Çarşamba günü, Morgan Johansson ve İçişleri Bakanı Mikael Damberg, Stockholm Şehri ile iltica faaliyeti "Atmayı durdur" hakkında dijital bir toplantı yapacak.

Morgan Johansson, "O zaman yeni işe alımı kırmak için gereken kaynakları ayırmak için Stockholm'den arayacağız" ifadeleri kullandı.

Ancak Jan Jönsson, hem okul hem de sosyal bakıma şimdiden yatırım yaptıklarına inanıyor. Örneğin, Järva bölgesindeki lise mezunlarının oranı, yüzde 85 olan ulusal ortalamaya yaklaşıyor.

Jan Jönsson, sığınmacı faaliyetinin şiddet dalgasına çözüm olmadığına inanıyor.

"Bu korkunç cinayetleri işleyenleri yakalamalısın. Bunu sadece polis yapabilir ve bizde polis sıkıntısı var. Okullarda çete bağlantıları olduğu tespit edilenlerin atılma sayısı artıyor ama ne yazık ki şiddet suçları da buna paralel olarak tırmandı. Hepimiz için tatmin edici değil, ama bunun için hükümeti suçlamak niyetinde değilim" dedi.

Editör: İsveç Gündemi