Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Gallant için tutuklama talebinde bulundu. Mahkeme, Khan'ın talebini görüşme kararı aldı.

ALMANYA: KARAR ÇIKARSA UYGULARIZ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Sözcüsü Steffen Hebestreit, UCM'nin tutuklama kararı alması durumunda yasalara uyacaklarını ve Netanyahu'nun ülkeye ayak basması halinde tutuklanacağını söyledi.

İSRAİL ALMANYA'YA TEPKİ GÖSTERDİ

İsrail'in Berlin Büyükelçisi Ron Prosor, Hebestreit'in açıklamasına tepki göstererek, "Bu çok çirkin! Alman 'Staatsrason'u amasız ve fakatsız şekilde teste tabi tutulmaktadır. Bu durum, bazı kurumlardan ve siyasi aktörlerden duyduğumuz zayıf açıklamalarla tezat oluşturmaktadır. İsrail'in meşru müdafaa hakkına sahip olduğu yönündeki kamuoyu açıklaması, kendimizi savunduğumuz anda elimiz kolumuz bağlanırsa inandırıcılığını kaybeder." dedi.

Büyükelçi ayrıca, "Başsavcı, demokratik bir hükümeti Hamas ile bir tutarak İsrail'i ve Yahudi halkını şeytanlaştırıyor ve gayrimeşrulaştırıyor. (Savcı) Ahlaki pusulasını tamamen kaybetmiştir. Almanya'nın bu pusulayı yeniden ayarlama sorumluluğu vardır. Bu utanç verici siyasi kampanya, Batı ve kurumları için tabuta çakılmış bir çivi haline gelebilir. İşin bu noktaya gelmesine izin vermeyin!" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.risalehaber.com/almanya-netanyahuyu-tutuklariz-440134h.htm