Almanya’da hükümetin oluşan milyarlarca euroluk bütçe açığını kapatmak için planladığı değişiklikler bugün itibariyle yürürlüğe girdi. 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olan bazı değişiklikler ise vatandaşların yaşam kalitelerini artırmak için alınan kararlardan oluşmakta.

İşte 1 Mayıs 2024 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikler…

Uçak bilet vergisine zam
Bugün itibariyle havacılık vergisi yüzde 20'ye varan oranda arttı. Havayolları ek ücretleri ödemek zorunda ancak uçuş vergisi yolculara yansıtabilir.

Mesafeye göre ayarlanan vergiler (yolcu başına) şu şekilde:
Mesafe sınıfı I (Avrupa): 15,53 euro
Mesafe sınıfı II (orta mesafe, örneğin Kuzey Afrika veya Orta Doğu): 38,72 euro
Mesafe sınıfı III (uzun mesafe, örneğin Kuzey ve Güney Amerika): 70,83 euro

Kimler 1 Mayısta emekli olabilir?
1 Mayıs itibariyle belirli doğum tarihine sahip vatandaşlar kesintili veya kesintisiz olarak emekli olma hakkına sahip oluyor. 
Standart yaşlılık emekliliği: 2 Nisan 1958 ile 1 Mayıs 1958 arasında doğanlar, 66 yaşını tamamlayarak - kesinti olmadan emekli olabilir.
Uzun süre sigortalı olanlar için yaşlılık emekliliği (35 yıl bekleme süresi): 2 Nisan 1961 ile 1 Mayıs 1961 arasında doğanlar - %12,6 kesinti ile emekli olabilir.
Özellikle uzun süre sigortalı olanlar için yaşlılık emekliliği (45 yıl bekleme süresi): 2 Ocak ile 1 Mayıs 1960 arasında doğan kişiler, 64 yaşını ve iki takvim ayını tamamlayarak bu yaşlılık emekliliğini talep edebilir - kesinti olmadan.
Engelli bireyler için yaşlılık emekliliği: 2 Ağustos 1962 ile 1 Eylül 1962 arasında doğanlar - %10,8 kesinti ile emekli olabilir.

Bakım sektöründe asgari ücrete zam
Geriatri (yaşlı bakımı) sektöründe çalışanların maaşları bugün itibariyle arttı. Bu sektörde çalışan vasıfsız işçilerin asgari saat ücreti 15,50 euro’ya çıktı. Nitelikli hemşire asistanları için asgari ücret 16,50 euro, hemşire asistanlarına ödenen saat ücreti ise 119,50 euro oldu. Geriatri bakımında çalışanlar için tatil günleri de artırıldı.

Isıtma sistemleri için yeni destek
Çok katlı bina sahipleri ve apartman daireleri yönetimleri, Alman Yatırım ve Kalkınma Bankası (KfW) tarafından sunulan ısıtma sistemleri değişikliği için destek programına başvuruda bulunabilecek. Destek programı başvuruları bu ayın sonunda başlayacak. Destek programı ile oluşan maliyetlerin yüzde 70'ine kadar sübvansiyon sağlanacak.

Deutsche Bahn uygulaması sonlanıyor
Daha önce DB Streckenagent akıllı telefon uygulaması 2 Mayıs itibariyle sonlanıyor. Bu uygulamanın yerini DB Navigator uygulaması alacak. Deutsche Bahn konu ile ilgili "Eğer DB Navigator ve Streckenagent uygulamalarını yüklediyseniz, 2 Mayıs 2024 tarihinden itibaren Streckenagent uygulamasını Regio Guide uygulaması ile değiştirebilirsiniz. Bu seçenekler, 2 Mayıs'tan itibaren Streckenagent'ı aktive ettiğinizde otomatik olarak size sunulacaktır," açıklamasını yaptı.

Benzin istasyonlarında yeni biyodizel
Almanya iklim nötr olmak istiyor. Yeni ve daha çevre dostu dizel yakıtların bu konuda yardımcı olacağı düşünülüyor. İlkbaharda birkaç yeni alternatif yakıtın benzin istasyonlarına sunulması planlanıyor. İlk seçeneklerin Mayıs ayında resmi olarak kullanıma sunulması bekleniyor. Ancak kesin bir tarih henüz açıklanmadı. Sadece araç sahiplerine, araçlarının XLT, HVO veya B10 gibi yeni yakıtları destekleyip desteklemediğini öğrenmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Yeni arabalarda CO2 etiketi
Yeni araba alımlarında CO2 verimliliği hakkında bilgi veren etiketler zorunlu hâle geldi. Bu etiketler, yeşilden kırmızıya kadar farklı renklerle ve A2dan G’ye kadar harflerle sınıflandırılıyor. Bu etiketler sayesinde alıcılar, araçların spesifik tüketim ve emisyon bilgilerini daha şeffaf bir şekilde öğrenebiliyor.

İsviçre ve Almanya arasında trafik ihlali konusunda anlaşma
Almanya ve İsviçre arasında trafik ihlalleri konusunda anlaşmaya varıldı. 1 Mayıs itibariyle yüksek miktarlardaki trafik cezaları da dahil olmak üzere, İsviçre'de hız yapmanın veya hatalı park nedeniyle ceza almanın bedeli artık Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından tahsil edilecek. Aynı şekilde Almanya’da ceza alan İsviçre vatandaşlarının cezaları da kendi ülkelerinde tahsil edilecek.

Kaynak: https://www.sonhaber.eu/almanyada-mayis-ayinda-yururluge-giren-degisiklikler