15 yaşındaki çocuk okul balosuna giderken yaklaşık 40 yerinden bıçaklandı.

Aynı okulda eğitim gören arkadaşı tarafından vahşice bıçaklanarak öldürülen öğrencinin davasında bölge mahkemesi 16 yaşındaki cinayet zanlısına kapalı gençlik bakımına mahkum edildi.

Olaya ilişkin değerlendirmede bulunan bölge mahkemesi meclis üyesi ve başkan vekili Anders Larsson, olayı inananıl decerede trajik olarak niteledi.

Dava dosyasına göre geçen yıl 8 Haziran'da Älvsjö'deki okul balosuna giden maktül, merdiven boşluğunda yaklaşık 40 bıçak darbesiyle saldırıya uğradı ve ardından ölüme terk edildi.

Cinayet sonrası başlayan soruşturma kapsamında aynı okulda öğrenci olan arkadaşı tarafından bıçaklanarak katledildiği anlaşılan çocuğun cinayet olayı kapsamında tutuklanan ve yargılanmasına başlanan çocuğun davası sonuçlandı. Bölge mahkemesi cinayetten dolayı arkadaşını öldüren çocuğa üç yıl kapalı çocuk islah evi (bir diğer adıyla "gençlik bakımı"( cezasına çarptırıldı.

Södertörn bölge mahkemesi meclis üyesi Anders Larsson, bir yorumunda bunun zor değerlendirmeler içeren karmaşık bir dava olduğunu söyledi.

Bıçakladığını itiraf etti ama suçu reddetti

İki çocuk arkadaştı ve aynı futbol takımında oynuyorlardı. 16 yaşına giren fail, arkadaşını bıçakladığını itiraf etti. Ancak herhangi bir kastı olmadığını savunarak meşru müdafaa amacıyla hareket ettiğini iddia etti. 16 yaşındaki çocuğa göre, para konusunda tartışma çıktığı sırada maktülün kendisini merdiven boşluğundaki bir boşluktan aşağı atmaya çalıştığı iddia edildi. Ancak bu savunma mahkeme tarafından kabul görülmedi.

Mahkeme, "Kapsamlı bir soruşturmanın ardından bölge mahkemesi, acil savunma itirazının temelsiz olduğu sonucuna varmıştır" diye yazdı.

Cinayetin sebebi bir sır

Ciddi suçlardan hüküm giymiş gençlerin azami cezası kapalı gençlik bakımında dört yıldır. Çocuğun yalnızca üç yıl hapis cezasına çarptırılmasının nedenlerinden biri de cinayetin sebebinin hâlâ bilinmemesi olarak görülüyor.

Mahkeme, "Çocuğun niyetinin aslında öldürmek olduğunu yeterli derecede kesin olarak belirlemek mümkün olmadı" dedi.

İsveç'te çoğu cinayet olayında tetikçi ya da saldırganın küçük yaştaki çocukların olmasının temelinde, cezanın olmaması ya da düşük olması yatıyor.

Editör: Semihhan Aydemir