Derlenen verilere göre, iş beceri setlerinin 2015'ten bu yana yüzde 25 değiştiğini ve dünya çapında 2030 yılına kadar yüzde 65 oranında değişmesinin beklendiği görülüyor.

LinkedIn: Yapay zeka ve otomasyonun hızlanması, geleceğe hazırlanmak isteyen profesyoneller ve şirketler için yeni fırsatlar ve zorluklar yarattı.

LinkedIn Yükselişteki İş İlanları 2024 listesine göre bazı Avrupa ülkelerinde son beş yılda en hızlı büyüyen meslekler şöyle:

Fransa : Satış Müdürü, Kabul Uzmanı, Enerji Komisyoncusu
Almanya : Sürdürülebilirlik Yöneticisi, Siber Güvenlik Analisti, Kamu Sektörü Danışmanı
İrlanda : Vaka Çalışanı, Öğrenim Uzmanı, Ticari Baş Görevlisi
İtalya : İş Geliştirme Temsilcisi, Yapay Zeka Mühendisi, Güvenlik Operasyon Merkezi Analisti
Hollanda : Yetenek Kazanımı Uzmanı, Veri Sorumlusu, Ürün Analisti
İspanya : Güvenlik Operasyon Merkezi Analisti, Yazılım Mühendisi Analisti, Sürdürülebilirlik Yöneticisi
İsveç : Siber Güvenlik Mühendisi, Sürdürülebilirlik Analisti, Büyüme Uzmanı
İsviçre : Mali Müşavir, İnsan Kaynakları Uzmanı, Yapay Zeka Mühendisi)
Birleşik Krallık : Sürdürülebilirlik Müdürü, Satış Geliştirme Temsilcisi, Sigortalama Analisti

Bunlar arasında uzaktan iş imkanlarının en fazla olduğu meslekler arasında yazılım mühendisliği analisti, satış müdürü, enerji komisyoncusu gibi roller yer alıyor.

Bu arada, en yüksek hibrit iş kullanılabilirliğine sahip roller (ofis + uzaktan), vaka çalışanı, sigorta analisti, ürün analisti ve siber güvenlik mühendisi gibi meslekler oldu.

62De3F1C2Af10720601D1978

Mesleğe bağlı olarak, bu işler için gereken ortalama deneyim yılı 1,7 ile 6,8 yıl arasında başlıyor.

Avrupa'da en hızlı büyüyen mesleklerin yanı sıra, Avrupa'da yüksek maaşlı pozisyonlara bakıldığında, bu meslekler veri bilimci, finans direktörü, iş geliştirme yöneticisi, ürün yöneticisi ve proje yönetici olduğu gözleniyor. Bu mesleklerin tümüne Avrupa çapında aylık 5.000 Euro'dan fazla ücret ödeniyor.

Bu arada Lüksemburg, Reykjavik ve Berlin, Avrupa Şehirlerinde Yaşam Kalitesine ilişkin yakın tarihli AB Raporunda da ortaya konduğu üzere, insanların işlerinden en çok memnun olduğu üç Avrupa başkenti olarak ortaya çıktı.

Berlin'in yanı sıra üç Alman şehri de iş tatmininin en yüksek olduğu ilk on AB şehri arasında yer alırken, İsveç'in Malmö kentinde altın şehirler listesinde dokuzuncu sırada yer aldı.

Çalışma saatlerini haftada dört güne sığdırmak için azaltmak isteyen bireyler, birçok Avrupa ülkesinin bu uygulamaları halihazırda uyguladığını veya muhtemelen bu yıl uygulamaya koyacağını dikkate değer bulabilir.

Örneğin, Belçika ve İzlanda zaten haftada dört gün çalışma pratiği yaparken, Fransa, Danimarka ve Hollanda en kısa çalışma mesailerinden bazılarına sahip.

Editör: Semihhan Aydemir