Avrupa Standartlarına uygun olarak çıkması beklenen yeni ehliyetler İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından tanıtıldı.

Bu yazın değiştirilebilecek ehliyetleri emniyetten almaya gerek kalmadan nüfus dairelerinden alıanbilecek.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yeni ehliyet ve kimlik kartlarının örneklerini basınla paylaştı. Ala, bundan sonra pasaport ve ehliyetlerin nüfus idaresinden alınabileceğini söyledi.

YENİ EHLİYETLER
HANGİ ÜLKELERDE 
GEÇERLİ OLACAK?
TIKLA ÖĞREN

Bakan Ala, İç güvenlik paketindeki düzenlemeyle pasaport ve ehliyet verme yetkisinin polis idarelerinden nüfus idarelerine geçeceğine dikkatiçekti. Ala , "Ehliyet ve pasaport, nüfus cüzdanından daha mı önemli? Hepsinin kaynağı nüfus cüzdanı. Onu veren yer neden bunları vermesin" diye sordu.

Yeni düzenlemeyle vatandaşın daha sivil bir ortamda ehliyet ve pasaportunu alacağını söyleyen Bakan Ala yeni kimlik kartları ve ehliyetlerin örneklerini basına gösterdi.

EHLİYETLER BU YAZ DEĞİŞİYOR

Stajyer Ehliyet Kanunu'na ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı yönetmelik taslağında son aşamaya gelindi. Yönetmelik en erken Temmuz ya da ağustos ayında yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Bu yaz 24 milyon ehliyet 15 TL karşılığında yeni ehliyetlerle değişecek. Otomobil kullananlar bundan sonra 10 yılda bir sağlık ocağından rapor alıp ehliyet yenileyecek. Ehliyetler nüfus müdürlüklerinden kişinin adresine gönderilecek. Çipli ehliyetler 88 ülkede kullanılabilecek...
Editör: İsveç Gündemi