Rapora göre, 2014'te Almanya'da 38, Avusturya'da 8, Bulgaristan'da 7, Belçika'da, Hollanda ve İsveç'te ikişer, Fransa'da 1 olmak üzere 60 ırkçı ve yabancı düşmanlığı motifli eylem yapıldı.
 
 TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunca hazırlanan "Avrupa'da Türkiye Kökenlilere Yönelik Irkçı ve Yabancı Düşmanlığı İçerikli Eylemler 2014 Yılı Raporu"na göre, Almanya'da 2001'den bu yana gerçekleştirilen 297 saldırının 244'ünün failleri bulunamadı. AA muhabirinin rapordan derlediği bilgiye göre, Avrupa'da eylemlere maruz kalanların korku, ihmal, gerek görmeme gibi çeşitli nedenlerle bildirmedikleri veya haberleştirilmeyen çok sayıda ırkçı saldırı gercekleştirildiği tahmin ediliyor.
 
 Avrupa'da El Kaide ve IŞİD terör örgütünün yaydığı korku nedeniyle son 20 yıldır İslami semboller ve Müslümanlar saldırılara maruz kalıyor.
 
 Ortadoğu'da şiddet eylemlerinde bulunan, Batı'da şimdiye kadar hiçbir eylem gerçekleştirmemesine karşın, IŞİD terör örgütü korkusundan beslenen güncel İslamofobik saldırılar dikkati çekiyor. Avrupa'daki ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı içerikli fikirlerin ne denli artış gösterdiği, ulusal ve bölgesel seçimlerdeki sonuçlarda da somut görülüyor.
 
 22-25 Mayıs 2014'te Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarına bakıldığında, pek çok ülkede aşırı sağ partilerin yükselişe geçtiği biliniyor. İslam karşıtlığını açıkça beyan eden Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi, 2009'da yüzde 6,3, 2014'te de yüzde 24,95 oy alarak birinci parti oldu, İngiltere'deki Bağımsız Parti, 2009'da aldığı yüzde 16,09'luk oyu, 2014'te yüzde 26,77'ye çıkararak birinciliğe yükseldi. - 2014'teki 60 eylemin çoğu Almanya'da gerçekleştirildi Geçen yıl 7 Avrupa ülkesinde Türklere karşı gerçekleştirilen 60 saldırının yarısından çoğu Almanya'da kayıtlara geçti.
 
 Almanya'da 5'i saldırı, 9'u kundaklama, 9'u tehdit ve 15'i diğerleri (mesken, iş yeri, cami ve derneklere domuz organları bırakma, duvarlara gamalı haç, küfür ve hakaret içerikli yazı yazma ve bu türde işaretler çizme) olmak üzere 38, Avusturya'da 2'si saldırı, 6'sı diğerleri olmak üzere 8, Belçika, İsveç ve Hollanda'da ikişer, Bulgaristan'da 7 ve Fransa'da 1 ırkçı eylem yapıldı.
 
 Ülkeler toplamında 12 saldırı, 11 kundaklama, 9 tehdit ve 28'i diğerleri olmak üzere 60 eylem yapıldı. Eylemlerde 38 cami, 7 Türk, 3 ev, 3 iş yeri ve 4 araç hedef alındı. - Eylemlerin çoğu cami ve derneklere yapıldı Geçen yılki ırkçı ve yabancı düşmanlığı içerikli eylemlerin yarısından çoğu camilere, dini derneklere veya enstitülere yönelik gerçekleştirildi.
 
 İslam'a yönelik saldırılar sadece camilerle sınırlı kalmadı, şehir merkezlerinde hakaret içerikli ilanlar dağıtma, sokakta, parkta, kapalı alanlarda Müslümanlara fiziksel ve sözlü saldırı ve hakaretler biçiminde de uygulandı.
 
 Almanya Federal Hükümetinin Alman Parlamentosundaki soru önergesine verdiği cevapta, 2001 ile 2011 yılları arasında Müslümanların ibadet yerlerine yönelik 219 saldırı yapıldığı, 2012 ocak ayından 2014 mart ayına kadar camilere yönelik 78 saldırı gerçekleştirildiği, aylık saldırı ortalamasının 2011'den sonra 1'den 3'e çıktığı vurgulandı.
 
 Saldırıların faillerine ulaşılamadı Almanya'da 2001-2011 yıllarındaki 219 saldırının sadece 37'sinde ve ocak 2012 ile mart 2014 arasındaki 78 saldırının sadece 16'sında en az bir şüpheli veya faile ulaşıldı. 2001'den bu yana 297 saldırının 244'ünde şüpheli ya da faile ulaşılamadı.
 
 2014 yılının son altı ayında ve özellikle de son aylarında cami kundaklamalarındaki artış endişe verici boyutlara ulaştı. Geçen yıl ekim ve kasımdaki eylemlerin tümü, aralıktaki 10 eylemin ise 8'i camilere yönelik gerçekleştirildi.
 
 IŞİD'in Irak ve Suriye'ye yönelik eylem başlatması ve birkaç Batılı gazeteciyi katletmesinden sonra, 2014'ün ikinci yarısında camilere yönelik eylemlerin arttığı belirlendi.
 
 Raporun sonuç bölümünde tespitlere yer verildi Raporun sonuç bölümünde şu tespitler aktarıldı: "Sadece sayısal veriler dahi İslami değerlere yönelik eylemlerin korkutucu boyutunu gözler önüne sermektedir. Ortadoğu kökenli bazı terör gruplarının fiilleri, Avrupa'da İslami değerlere ve Müslümanlara saldırıları artırmış, 'Müslüman' algısını değiştirerek kitlesel ve kişisel eylemleri çeşitlendirmiştir. 2014'ün son 6 ayında camilere yönelik saldırılar bu nedenle yoğunlaşmıştır.
 
 İsveç gibi liberal ülkelerde dahi bu eylemlerin görülmesi durumun ciddiyetini göstermektedir. Almanya'nın bazı şehirlerinde ırkçı gösteriler bizzat halkın karşı çıkmasıyla engellenmiştir. Almanya'da 2001 ila 2014 yıllarında Müslümanların ibadethanelerine saldırıların faillerinin yüzde 88'inin bulunamamış olması, ırkçılıkla mücadelenin ne kadar zayıf yürütüldüğünü göstermektedir. Ortaya çıkan tüm bu manzaranın Avrupa ülkeleri için ürpertici olması beklenmektedir. Komisyonumuz, önceki yıllarda olduğu gibi yabancı düşmanlığı ve ırkçı saikli eylemleri izlemeye ve raporlamaya devam edecektir."
Editör: İsveç Gündemi