Avrupa'da son yıllarda giderek artan ırkçı saldırıların hedefinde Türkler var!
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç'in yaptığı basın açıklamasında şunları gündeme getirdi ve verileri paylaştı. Son 4 yılda 313 ırkçı saldırıya maruz kalan Türk vatandaşlarının ırkçı grupların hedefinde olduğu vurgulanan haberin ilgili açıklama detayları şöyle:

Bilgiç; BM'nin hazırladığı Türkiye raporu çerçevesinde BM'yi eleştirirken açıklamasında Avrupa'da yaşayan Türklere yönelik ırkçı saldıralara dikkat çekti...

- PEGIDA eylemleri -

Bilgiç, Almanya'daki ''Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketine ilişkin bir soru üzerine, son dönemde Avrupa'da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ilgili uyarıda bulunduklarını hatırlattı.

PEGIDA'nın gösterilerini yakından takip ettiklerini dile getiren Bilgiç, "Üzülerek söylemem gerekir ki uyarılarımızın peyderpey de olsa doğru çıktığına ilişkin bazı izlenimlerimiz var. Avrupa'da çok sayıda Türk var, çok sayıda Müslüman var, yabancı var. Yabancı düşmanlığının, ayrımcılığın, ırkçılığın ve İslam düşmanlığının artmaması gerektiğini düşünüyoruz fakat bu tarz gösteriler bunların artma eğiliminde olduğunun da bir göstergesi. Tabii bu eğilimler 21. yüzyılın çağdaş dünyasına uygun eğilimler değil" diye konuştu.

- Dört yılda 313 ırkçı ve ayrımcı saldırı -

Bu eylemlerin Türklerin de içinde bulunduğu yabancı toplumunun entegrasyonunu olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Bilgiç, bu konuda temel görevin siyasetçilere ve medyaya düştüğünü ve artan ırkçı eğilimlere karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Bilgiç, 2011-2014 döneminde Avrupa'daki Türklere yönelik 56 kundaklama, 4'ü silahlı olmak üzere 106 saldırı, 46 tehdit mektubu ve 101 diğer eylemler şeklinde toplam 313 ırkçı ve ayrımcı saldırı yapıldığı bilgisini paylaştı.

Son dönemde Almanya'da özellikle camilere yönelik kundaklama ve saldırılar olduğunu anımsatan Bilgiç, ağustos-aralık arasında 11'i camilere olmak üzere toplam 15 saldırı yapıldığını aktardı. Bilgiç, son dönemde İsveç'te Somaliler tarafından kullanılan bir caminin kundaklandığını hatırlatarak, bugün de Boşnakların ibadet ettiği bir caminin kundaklandığına dair haberler bulunduğunu söyledi.

Bilgiç, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobiye karşı herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurguladı ve bu yönde siyasetçilerden gelen açıklamaları da takdirle karşıladıklarını belirtti.

- Ağca'nın İtalya'ya gitmesi -

Bilgiç, suikast düzenlediği Papa 2. Jean Paul'ün kabrini geçen cumartesi ziyaret eden Mehmet Ali Ağca'nın vizesiz İtalya'ya gidişiyle ilgili bir soru üzerine, Ağca'nın dün akşam Roma'dan İtalyan polisi refakatinde Türkiye'ye gönderildiğini ve Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptığını belirtti.

Ağcanın, önce vizesiz bir şekilde Sırbistan'a geçtiği, ardından araç kiralayarak Macaristan'a, oradan da İtalya'ya gittiği yönündeki medyaya yansıyan ifadelerini aktaran Bilgiç, ellerindeki bilginin bununla sınırlı olduğunu kaydetti.

Bilgiç, dün Katar Büyükelçiliği önünde meydana gelen silahlı saldırı ile ilgili olarak ise olayın münferit olduğunu ve saldırının büyükelçilikle ilgili olmadığını dile getirdi. Bilgiç, Katar Büyükelçiliği ile temasa geçtiklerini ve bölgedeki güvenlik tedbirlerinin artırıldığını kaydetti.

İlgili bilgi ve içerikler AA'nın haberinden derlenmiştir.
Editör: İsveç Gündemi