Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ise konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Biz esas itibariyle bir göç toplumunun, bir göç medeniyetinin çocuklarıyız."

“İnsanlık tarihi aslında bir göç tarihidir. Bugün de göçlerle değişen ve gelişen bir dünya ile karşı karşıyayız"

"Yurtdışındaki vatandaşlarımızın hayatın her alanında daha iyi yerlere gelmesi için destek sağlıyoruz."

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise 50 yıl önce tahta bavulla gelenlerin çocuklarının bugün çok önemli işlere imza attıklarını belirtti.  Avusturya'daki Türk toplumu içerisinden daha da önemli yerlere gelecek çok başarılı insanlarımızın çıkacağına inandığını ifade eden Kurtulmuş, bu bağlamda yurtdışındaki vatandaşlarımıza destek sağladıklarını ve önlerini açacak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kurtulmuş, bu noktada sivil toplum kuruluşlarına büyük iş düştüğünü ifade etti.

Avrupa’da ve Avusturya’da yükselen ırkçılığa ve İslam düşmanlığına dikkat çeken Kurtulmuş, her türlü yabancı düşmanlığını, Türk düşmanlığını ve İslam düşmanlığını reddettiklerini söyledi. İslam’ın huzursuzlukla, terörle bağdaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Kurtulmuş,”İslam dini barış ve huzur dinidir, biz asırlar boyunca farklı dinlere, farklı milletlere mensup insanların beraberce, dostça, huzur içinde yaşadıkları bir medeniyetin çocuklarıyız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Entegrasyon tabiri güzel bir sözcüktür ama eksiktir. Biz entegrasyon tabirini değil birlikte yaşamayı savunuyoruz."

"Yenilenecek olan İslam Yasası, Avusturya'da yaşayan Müslümanların haklarını daha ileriye götürecek şekilde olmalıdır."

"Türkiye kökenli vatandaşlarımızın daha güçlü bir şekilde siyasete katılmalarını istiyoruz.”

Açılış programının ardından Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Vielfalten Archive" Dökümantasyon Sergisi, 50 Yıl 50 Fotoğraf Sergisi ve "Betül Burnaz" Resim Sergilerinin açılışı gerçekleştirildi.

“Avusturya'ya Göçün 50.Yılı Etkinliği” kapsamında düzenlenen program "Göç, Uyum ve STK" başlıklı bir panelle devam etti. Panele konuşmacı olarak Viyana Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Prof.Dr.Thomas Bauer, Salzburg Üniversitesi'nden Dr.Farid Hafez, Müsiad Avusturya Başkanı Faruk Can,Avusturya Türk Federasyonu Başkanı Ali Can, Avusturya Müslüman Gençler Birliği'nden Dudu Küçükgöl, UETD Avusturya Başkanı Abdurrahman Karayazılı katıldılar.
Editör: İsveç Gündemi