Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın düzenlediği “Avusturya'ya Göçün 50.Yılı Etkinliği” gündüz gerçekleştirilen programların ardından akşam verilen Gala Yemeği ile sona erdi. 50.Yıl Gala Yemeğine Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, T.C. Viyana Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, milletvekilleri, belediye başkanları, Avusturya’ya göç eden birinci nesil aileler, başarılı öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Gala Yemeği’nde bir konuşma yapan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, konuşmasında önemli konulara değindi. Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül, Avrupa’daki vatandaşlarımızın ciddi bir dışlanmışlıkla karşı karşıya kaldığını, bu durumu. Rahmetli Cem Karaca’nın "İşçisin İşçi kal" şarkısıyla çarpıcı bir şekilde anlattığını belirtti. Başkan Bülbül şunları söyledi: “Yurtdışındaki STK'ları aktif yurttaşlık için destekleyerek, ilgili ülkenin yükünü hafifletiyoruz. Bu desteklerle temel amacımız. "İşçisin, işçi kalma".

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Galada yaptığı konuşmada 50 yıllık göç sürecine değindi. Göçün 50. Yılında birinci nesil vefakâr, cefakâr insanlarımızı saygıyla ve minnetle andığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Sizler inşallah öyle bir gelecek bırakacaksınız ki, yeni nesil sizi saygıyla, sevgiyle ve minnetle anacak" dedi.

Kurtulmuş sözlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünden alıntı yaparak tamamladı. Kurtulmuş, "Sizler asla yalnız değilsiniz, asla yalnız olmayacaksınız. Türkiye her zaman sizlerin yanınızda olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Avusturya’ya göç eden birinci nesil ailelere günün anısına hediyeleri takdim edildi. Ayrıca Avusturya’da eğitim gören başarılı öğrencilere de Başkanlığımızın tarafından ödül verildi.
Editör: İsveç Gündemi