İsveç'teki En İyi 10 Temettü Hissesi

İsim Temettü Verimi Temettü Derecelendirmesi
Betsson (OM:BETS B) 6.11% ★★★★★☆
Zinzino (OM:ZZ B) 4.23% ★★★★★☆
Loomis (OM:LOOMIS) 4.40% ★★★★★☆
HEXPOL (OM:HPOL B) 3.36% ★★★★★☆
Axfood (OM:AXFO) 3.07% ★★★★★☆
Duni (OM:DUNI) 4.84% ★★★★★☆
Skandinaviska Enskilda Banken (OM:SEB A) 5.59% ★★★★★☆
Avanza Bank Holding (OM:AZA) 4.35% ★★★★★☆
Nordea Bank Abp (OM:NDA SE) 8.08% ★★★★★☆
AB Traction (OM:TRAC B) 3.99% ★★★★☆☆

Tarama sonuçlarımızdan bir seçkiyi inceleyeceğiz.

Axfood (OM:AXFO)

Simply Wall St Temettü Değerlendirmesi: ★★★★★☆

Genel Bakış: Axfood AB, yaklaşık 59,84 milyar İsveç Kronu piyasa değeri ile gıda perakendeciliği ve toptan satışına odaklanarak İsveç'te faaliyet göstermektedir.

Faaliyetler: Axfood AB'nin gelirleri temel olarak segmentleri aracılığıyla elde edilmektedir: Dagab 74,94 milyar SEK, Willys 44,54 milyar SEK, Home Purchase 7,57 milyar SEK ve Snabbgross 5,35 milyar SEK.

Temettü Getirisi: %3,1

Axfood'un %3,07'lik temettü verimi, İsveç'in en çok temettü ödeyen şirketlerine kıyasla mütevazıdır. Ancak, %75,1'lik ödeme oranı ve %34,8'lik nakit ödeme oranı ile desteklenen temettüleri son on yılda istikrar ve büyüme göstermiştir, bu da kazançların ve nakit akışlarının temettü ödemelerini yeterince karşıladığını göstermektedir. Simone Margulies'in CEO olarak atanması da dahil olmak üzere yakın zamanda yapılan yönetici değişiklikleri gelecekteki stratejileri etkileyebilir, ancak 2024 yılının ilk çeyreğinde 20,25 milyar SEK'e ulaşan satışlar ve 561 milyon SEK net gelir ile bildirilen sağlam kazanç büyümesinin de gösterdiği gibi finansalları henüz önemli ölçüde etkilememiştir.OM:AXFO Dividend History as at Jun 2024

OM:AXFO Haziran 2024 itibarıyla Temettü Geçmişi

Husqvarna (OM:HUSQ B)

Simply Wall St Temettü Değerlendirmesi: ★★★★☆☆

Genel Bakış: Husqvarna AB (publ), yaklaşık 50,22 milyar SEK piyasa değeri ile dış mekan güç ürünleri, sulama ürünleri ve çim bakım ekipmanları üretimi ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmıştır.

Faaliyetler: Husqvarna AB'nin geliri temel olarak üç segmentten elde edilmektedir: 13,06 milyar SEK ile Gardena, 8,23 milyar SEK ile Husqvarna Construction ve 29,38 milyar SEK ile Husqvarna Forest & Garden.

Temettü Getirisi: %3,4

Husqvarna'nın hisse başına 3,00 SEK olarak onaylanan son temettü ödemeleri, mali yıl boyunca iki taksit halinde yapılandırılarak İsveç'in temettü ortamı bağlamında mütevazı bir getiriyi yansıtıyor. 2024'ün ilk çeyreğinde satışların 14,72 milyar SEK'e ve net gelirin 1,32 milyar SEK'e düşmesine rağmen, şirket %58,6'lık makul bir nakit ödeme oranını koruyor ve bu da mevcut temettülerin nakit akışlarıyla desteklendiğini gösteriyor. Bununla birlikte, %92,8'lik yüksek ödeme oranı, devam eden yönetici değişimleri ve operasyonel verimliliği artırmayı amaçlayan kavramalı akülü motorlu testereler gibi stratejik ürün yenilikleri nedeniyle gelecekteki temettü sürdürülebilirliği üzerinde potansiyel bir baskıya işaret ediyor.

Kaynak: simplywall