İsveç'in başkenti Stockholm'de geçtiğimiz gün yapılan törenle kazandığı Nobel ödülü takdim edilen Türk bilim adamı Aziz Sancar’ın çok yakında yeni bir buluşunu açıkayacağı öğrenildi.

ÖDÜLÜ HİÇ ÖNEMSEMEDİ
Aziz Sancar’ın Anadolu Ajansına konuşan yeğeni Metin Sancar, Aziz Sancar'ın Nobel ödülünü aldığını ilk duyduğunda buna fazla önem atfetmediğini belirterek "Kendisi bu tür şeylere fazla önem veren birisi değil. Günlük hayatını hiç ödün vermeden yaşamak istiyor. Hatta şu anda çok kritik bir buluşu daha yayınlamak üzere. Aklı hep orada olduğu için de 'bir an önce şu şatafat bitse de laboratuvarımdaki çalışma alanına dönsem' diye düşünüyor" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN’IN DAVETİ ÜZERİNE TÜRKİYE’YE GELİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine amcasının gelecek hafta Türkiye'de olacağını belirten Metin Sancar, "Amcamın planında Türkiye'ye gitmek yoktu. Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine, amcam davete icabet etme kararı alarak pazartesi Türkiye'ye gidiyor. Salı günü de Ankara'da Cumhurbaşkanımız ile görüşeceğini düşünüyorum" dedi.

Prof. Dr. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde, 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmüştü.

Orhan Karan/Bülent Dönmez/Atila Altuntaş

Editör: İsveç Gündemi