Brüksel’de görevli Türk gazetecilerle bir araya gelen Güler, “İkili görüşmelerimizde, NATO’nun Açık Kapı Politikası’nı desteklediğimizi ve İsveç’in de Üçlü Muhtıra’da kayıtlı taahhütlerini somut şekilde yerine getirmesi halinde Finlandiya gibi NATO üyesi olabileceğini müttefiklerimize beyan ettik” dedi. NATO’daki genel arzu İsveç’in 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak zirvede masaya tam üye olarak oturması. Çoğu ittifak üyesi İsveç’in taahhütlerini yerine getirdiği görüşünde. Türkiye ise bazı ilerlemeler olduğunu kabul etmekle birlikte henüz aynı görüşte değil.

KORİDOR MESAJI

Toplantıda, Türkiye’nin, Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlık ve egemenliğine olan desteğini yineleyen Güler, Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında yaklaşık 32 milyon ton tahılın bine yakın gemiyle Ukrayna limanlarından taşınarak dünya pazarlarına ulaştığını belirterek, “Tahıl sevkiyatının hızlı, güvenli ve planlı bir şekilde devam etmesi önemli” dedi. Türkiye’nin, NATO’ya en fazla katkı sunan ülkeler arasında yer almasına rağmen ihracat kısıtlamalarına maruz bırakılmasının asla kabul edilemez olduğunu da söyleyen Güler, “Türkiye olarak NATO’ya ve Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de önemli katkılarda bulunmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. 

İSVEÇ: PKK’YI KINIYORUZ

NATO üyeliği için Türkiye’den vize bekleyen İsveç’in Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, Fransa ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, “İsveç, PKK dahil tüm terör örgütlerini kınıyor” dedi. “Türkiye ile hedefimiz aynı: Terörle mücadele etmek. Ve bunu muhtıra kapsamında yapıcı şekilde yapıyoruz. İsveç’in PKK konusundaki duruşu çok net” diyen Bakan Billstrom, ülkesinin Madrid’de Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirdiğini savundu.

Editör: İsveç Gündemi