Başbakan Erdoğan, "Takdir ederseniz ki, sadece Almanya'daki Türk nüfusu, bugün bazı Avrupa Birliği ülkelerin nüfusundan kat kat fazladır. Bizi anlamasını, bize destek vermesini umduğumuz, kendimize yakın gördüğümüz Almanya'nın AB sürecinde bize daha güçlü destek vermesini bekliyoruz. Hele hele, tüm belgelerini, tüm bilgilerini, somut delillerini ortaya koyduğumuz halde, AB'nin kimi ülkelerince terör örgütünün faaliyetlerine karşı gösterilen müsamahaya hiç ama hiç anlam veremiyoruz" ifadelerini kullandı.

"İnsanlığa, demokrasiye ve barışa kast eden terör örgütü ile mücadelede, Türkiye'nin yalnız bırakılmasının vicdanları yaraladığını" kaydeden Başbakan Erdoğan, "Hükümetler iktidarlar gelip geçidir. Bizler bu koltuklarda ebediyen kalıcı değiliz. Er veya geç bu koltukları teslim edeceğiz. Tarih popülizm yapanları, günü birlik politikaları tercih edenleri ve küçük siyasi hesaplar yapanları değil, erdemli davranarak sorumluluk üstlenenleri ve büyük düşünenleri kaydeder. Küçük düşünmek Avrupa Birliği'ne yakışmaz. Küçük düşünen liderler AB'yi küresel bir aktör yapamaz. Bizim beklentimiz, Almanya'nın büyük bir vizyon ortaya koyarak, AB'nin geleceği için öncü rol üstlenmesi" gerektiğini vurguladı.

Almanya'daki Türk nüfusun hiç kuşkusuz Almanya için de, Türkiye için de çok önemli bir imkan olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "50 yıl önce Almanya'ya gelen ilk nesil, emekleri ve alın terleri ile ortak bir geleceği Alman dostları ile birlikte inşa ettiler. Bugün 4. nesilden bahsediyoruz. Ana dili kadar Almanca konuşan Almanya'nın her türlü alanına önemli katkılar sağlayan Türkiye kökenli vatandaşlar var. Fatih Akın'ın filmleri Almanya'nın olduğu kadar bizim de gururumuz. Türk Milli Takımı'nın kalesini hedef almadığı  sürece Mesut Özil'in attığı her golde, bizler de havalara uçuyoruz" dedi.

Almanya'daki Türklerin, artık Alman toplumunun ayrılmaz bir parçası haline geldiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Onlar ne kadar işçi ise o kadar da insan. Onlar ne kadar emekçi ise kültürleri, dinleri, dilleri ile o kadar da insan. Buradan her türlü ayrımcılık, ırkçılık, fırsat eşitliğine karşı eylemleri, antisemitizmi reddettiğimiz gibi reddediyoruz" dedi.

Erdoğan, "Almanya makamlarının, bizlerle aynı hassasiyeti paylaştığını biliyorum. Bu insanlık suçlarıyla ortak mücadele edeceklerine inanıyorum. Irkçılık ve ayrımcılık kadar asimilasyonun da insanlık suçu olduğunda Almanya ile hemfikiriz. Biz entegrasyonu kayıtsız, şartsız destekliyor ve teşvik ediyoruz. Türklerin Almancayı öğrenme ve en iyi şekilde konuşmalarını teşvik ediyoruz. Almanya vatandaşlığına geçmelerini teşvik ediyor, özendiriyor, Türkiye'deki haklarını muhafaza ederek Almanya vatandaşı olmaya çağırıyoruz. Ben de Alman vatandaşlarını Türk vatandaşı olmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, "Takdir edersiniz ki, entegrasyon tek taraflı değildir. Entegre olunan tarafın da ana dilin öğrenilmesi, kültür ve geleneklerin muhafaza edilmesine saygı duymasını arzu ediyoruz. Birlikte yaşama kültürünü ne kadar yüceltirsek, gelecek de o kadar parlak olacaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Mevcut sorunları demokrasi, hukuk ve insan hakları çerçevesinde aşacağımızı biliyoruz. Küreselleşen dünyada farklıkları reddeden fanatik yaklaşımlar değil; mutlaka ve mutlaka barış, bir arada yaşama, dayanışma kazanacaktır. En sonunda medeniyetlerin çatışması tezi mutlaka boşa çıkacak, medeniyetlerin ittifakı dünyaya hakim olacaktır. Biz buna inanıyor ve bunun için gayret sarf ediyoruz. Almanya toplumu içindeki her bir Türkün, geldiği medeniyet itibariyle Alman dostları ile aynı idealleri paylaştığını biliyoruz. 50 yıl önce gelenler bu topraklara sadece emeklerini değil, iyi niyetlerini de getirdiler. 50 yıl önce gelenler çok muhteşem bir başarı sağlayarak gurbeti sılaya dönüştürdüler.

Alman makamlarına öz verili sağduyulu, anlayışlı gayretlerinin olumlu yaklaşımlarından dolayı ve entegrasyona verdikleri katkılardan dolayı ayrıca şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Konuşmama son verirken tekrar etmekte fayda görüyorum, her yıl yaklaşık 4 milyon Almanın ülkemde turist olarak bulunması, bize ayrı bir gurur veriyor. Bu, halklarımızın bütünleşmesi ve birinci sırada Almanya'nın bu noktada yer almış olması bizi ayrıca geleceğe olan umutlarımız noktasında güçlendiriyor. Ve inanıyorum ki, biz birlikteyiz."
Editör: İsveç Gündemi