Veteknoloji'nin Facebook üzerinden Türkiye'de yapılan bir takım dolandıcılık çeşitleri hakkında sunduğu özel çalışmasını İsveç'te de bu tür girişimlerin yapılabileceğini düşünerek okurlarımıza sunmak istedik.

Daha önce PayPal'da, eBay'da yada e-postalarında bu tür para transferlerine rastlamıştık. Facebook üzerinden para transferi kullanıcıları fazlasıyla endişelendiriyor. Güvenilir olduğunu düşündüğümüz sitelerde günde sayısız kez dolandırıcı dolaşıyor. Dolandırılığa sahne olan bu güvenilir sitelere bir yenisi daha eklendi. Bitdefender'in yapmış olduğu araştırmalat sonucu dolandırıcılıklara teslim olan çok kişi olduğu gibi bu kullanıcılar herhangi bir sınıfa sokmanın mümkün olmadığını dile getiriyor. Başıma gelmez demeyin.. Oldukça zeki hazırlanmış bu dolandırıcılıklar tahmin etmediğiniz bir anda kullanıcıları kandırmaya başlıyor. 
Facebook'da sık sık rastlanan dolandırıcılık türlerini sizler için sıralayacağız. Dolandırıcılık türlerini bilerek belki kandırılmaktan ramak kala kurtulursunuz.. 

Facebook'ta meraklıların başına gelmeyenler kalmıyor! 
Bazı uygulamalar var ki Facebook'ta en son profilinize bakanları görüntülemeyi vaad ediyor. Bu vaadlere kanmayın. Facebook güvenliğe önem veren bir sosyal medya hizmeti. Hiçbir zaman sizin profilinize kimlerin baktığı hakkında bilgi vermez. Bu uygulamaları yükleyip yada bunu vaad eden sitelere Facebook ile giriş yaptığınız zaman kişisel verileriniz toplanmaya başlıyor. Artık risk altındasınız! Bu tür vaadlere hiçbir sosyal medya için inanmayın!

Yeni Özellikler Edinin!
Demin de bahsını ettiğimiz profilinize kim baktı sahtekarlarının bir uzantısı. Bu uzantıyı yükleyerek Facebook'a ek özellikler ekleyeceğiniz söylenir.. Facebook hesabınızı kişiselleştirmeye yönelik yada beğenmeme butonu gibi ek özellikler edineceğinize dair vaadler verilir. Profilinizi kişiselleştirmek ayağına kişisel bilgilerinizi çalabiliyorlar.. 

Bedava Hediye! 
Facebook'ta İlk yüze girin şu şu eşyayı kazanın gibi cümlelerle kullanıcıları dolandıran Bedava Hediye dolandırıcıları çoğu zaman kişisel bilgilerinizi istiyor. Kişisel bilgilerinizi isteyerek sizlere ücretsiz bir hediye kartı oluşturacaklarını söyleyen sahtekarlar genellikle tatil dönemlerinde insanları kandırıyorlar. Bunlara inanmayın!

Sizi bizi heyecanlandıran şok videolar da dolandırıcılığın bir parçası!
Arkadaşlarınızın duvarında zaman tünelinizde şok olabileceğiniz ilginç videoların olduğunu görüp tıklayabilirsiniz. Aman haa! Tıklamayın. Çünkü bunlar virüsten başka birşey değil. Hesabı çalınan kişilerin duvarında bu tür videolara rastlamanız mümkün. Videoların içeriğinde çılgın bir kaza haberi dışında kafa koparma görüntüleri gibi çeşitli dikkat çekici videolar olduğu iddiaları ediniyorlar. Amaç videoya tıklamanızı sağlamak ve video çalıcınızı güncellemek. İşte bu durumda Facebook hesabınıza el koyarak kişisel bilgilerinizi çalabiliyorlar. Aynı şekilde bilgisayarınıza zarar verebiliyorlar. Bu tür sahtekarlara göz açtırmayın... 

Arkadaşınızın adına hattınıza TL yüklemenizi istiyorlar!
Arkadaşınızın hesabı ele geçmişse bu tür dolandırıcılar tarafından dikkatli olun. Size arkadaşınızmış gibi davranıp sizden GSM hattınıza TL yüklemenizi isteyecektir. Verdikleri numaraya TL yüklemenizi ve acil durumda olduğu söyleyebilirler. Bu tür dolandırıcılarda bir hayli var. 

Daha önce Facebook hesabınızla ilgili bu tür bir sahtekarlarlık başınıza geldi mi?
Editör: İsveç Gündemi