Slovakya Çevre Bakanı Tomas Taraba, son haftalarda beş kişinin yaralanmasına yol açan boz ayının İHA ve biyometrik teknoloji yardımıyla tespit edildiğini ve öldürüldüğünü duyurdu.

Slovakya Doğa Koruma Otoritesi'ne göre, bir drone'un "biyometrik yazılım" kullanarak ayının yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ve videolarını çektiği ve daha sonra bunların saldırı görüntüleri ile karşılaştırıldığı iddia ediliyor.

Yetkililere göre, "ayrıntılı fizyolojik karşılaştırma" doğru ayının belirlenmesini mümkün kıldı.

Saldırı, Mart ayı ortasında Slovakya'nın popüler kayak merkezlerine yakın Liptovský Mikulás kasabasında gerçekleşti.

Şehir sözcüsü Viktória Capcíková'ya göre ayı, şehir merkezinde yaklaşık 20 dakika geçirdi, aralarında 10 yaşında bir çocuğun da bulunduğu beş kişiye saldırdı ve ormana geri döndü.

Slovakya Çevre Bakanlığı, beş kişinin yaralanmasına sebep olan boz ayının vurularak öldürüldüğünü açıkladı. 17 Mart'ta Liptovsky Mikulas kasabasında sokaklarda dolaşan ayının görüntüleri sosyal medyada viral olmuştu. Olaydan 10 gün sonra, 26 Mart Salı günü, boz ayının yerinin tespit edildiği ve ormanda öldürüldüğü açıklandı. 

BBC'nin haberine göre, Slovakya Çevre Bakanı Tomas Taraba, Facebook'tan yaptığı açıklamada, ayıyı tespit etmek için bir insansız hava aracı (İHA) ve biometrik teknolojisinin kullanıldığını söyledi. Taraba, çalışmalara katılan herkese teşekkürlerini de iletti. 

SAĞ POPÜLİST HÜKÜMETTEN AB DÜZENLEMELERİNE ELEŞTİRİ

Geçen hafta ayının görüldüğü bölgede polis devriyeleri artırılmış ve 'acil durum' ilan edilmişti. 3 yaşında ve yaklaşık 70 kilogram ağırlığında olduğu tahmin edilen boz ayı, daha önce beş kişiyi yaralamış, bu önlemler de benzer saldırıların olmaması için alınmıştı. Basına yansıyan görüntülerde de ayının bir erkeğin üzerine atladığı görülmüştü. Ayı, aralarında 10 yaşındaki bir kız çocuğun da olduğu beş kişiyi yaralamıştı. Yaralılardan ikisi, derin yara ve çizikler sebebiyle, tedavi altına alınmak üzere hastaneye kaldırılmıştı.

Öte yandan, Slovakya'nın popülist-milliyetçi hükümetinden bazı isimler, bu olayın, Avrupa Birliği'nin (AB) ayı ve kurt gibi hayvanların avlanmasını engelleyen doğa koruma düzenlemelerinin gevşetilmesi gerektiğini kanıtladığını savundu. Slovak Ulusal Partisi milletvekili Rudolf Huliak, "Bu, bir ayının vahşice insanlara saldırdığı bir olay. Bir kişi neredeyse gözünü kaybediyordu" ifadelerini kullandı. Huliak, açıklamasında, 'aşırı sayıdaki ayılar karşısında katı bir çözüm bulunması' çağrısı da yaptı. 

Doğanın korunması için getirilen düzenlemeler, ayıların orta ve doğru Avrupa'da, özellikle de Karpat Dağları'ndaki doğal habitatına dönebilmiş olması anlamına gelse de araştırmacılara göre Slovakya'daki ayı popülasyonunda iddia edildiği gibi bir patlama yaşanmış değil. Buna göre, Slovakya'da yaklaşık bin 275 ayı bulunduğu tahmin ediliyor. 

Editör: Semihhan Aydemir