Teknoloji devi iki büyük firmadan RAM ve SSD'leri birleştiren teknoloji geliyor.

HP ve SanDisk, RAM ve SSD'lerde kullanılan bellek tiplerini tek bellekte birleştirecek.

Chip Online'ın haberine göre HP ve SanDisk, taşınabilir belleklerden (flaş bellek) 1.000 kat daha hızlı olabilecek yeni bir depolama teknolojisi üzerinde çalışıyor. 

Firmaların bu girişiminin detayları belli olmasa da girişimin hedefinin hem uzun süreli depolama, hem de RAM olarak görev alacak "evrensel bir bellek" yaratmak olduğu belirtildi. Çalışmanın ilk örneklerinin gelecek yıl piyasaya çıkabileceğin eklendi.

RAM'in çok daha pahalı olması ve makine kapandığı zaman üzerindeki verileri silinmesi nedeniyle bugünün bilgisayarları RAM ve depolamayı ayrı olarak sunuyor.

Programlar ve dosyalar, SSD üzerinde depolanıyor ancak kullanım anında bazı veriler kısa süreli hızlı erişim amacı ile RAM'e taşınıyor. Hem kısa süre hem de uzun süreli depolama için tek bir bellek tipi kullanılmasının bilgisayarların performansını ciddi ölçüde artıracağı bildirildi.

Ancak bu yeni nesil bellekler üzerinde çalışan firmalar sadece HP ve SanDisk değil. 2015 başlarında Intel ve Micron, aynı "1.000 kat" performans gelişimini öneren yeni bir bellek tipi üzerinde ortak bir çalışma başlattıklarını duyurmuşlardı.

Orijinal olarak 3D XPoint şeklinde adlandırılan bu teknoloji, ticari alanda Intel Optane olarak tanıtılacak ve bu teknolojinin, HP ile SanDisk'ten çok daha önce, 2016 yılında markete sunulması bekleniyor.

Bu iki firmanın sadece yeni depolama teknolojilerinin ilk hedefi olan sunucuları düşünmediği vurguland. Intel'in hedefinin Optane'ı önümüzdeki yıl dizüstü bilgisayarlarda da kullanmak olduğu ve bu amaçla yeni depolama kontrollerinin, arayüzlerininve iç bağlantıların tanıtıldığına işaret edildi.

HP ve SanDisk de kendi depolama teknolojilerini kullanacak olan bilgisayar sistemleri için beraber çalışıyor.

RAM VE SSD NE DEMEK?

RAM - İngilizce: Random Access Memory: Mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposu. İnsanda beyin, makinede motor hangi görevi yapıyorsa bilgisayarda da RAM o işlevi görür. Bilgisayarda çalışılan verilerin hızlı erişilebilirliğini artırmak için bilgisayar hafızasında tutmaya yarayan bir donanımdır.

SSD - İngilizce: Solid State Drive: Katı Hal Sürücü: Veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtı. 

Editör: İsveç Gündemi