Meclisin 9 Kasım'da Yabancılar Yasası'nda kararlaştırdığı değişiklikler artık yürürlüğe girdi. Değişiklikler, diğer şeylerin yanı sıra İsveç'teki ailelerinin veya diğer akrabalarının yanına taşınmak için oturma iznine başvuran kişileri de etkiliyor. İnsani gerekçelerle oturma izni alma imkanı da sınırlandırıldı.

Yaş sınırı 18'den 21'e çıkarıldı

Eşinin veya birlikte olduğu birlikteliğin yanına taşınmak üzere başvuran kişiye oturma izni verilebilmesi için çiftin her iki üyesinin de 21 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bazı durumlarda 21 yaşını doldurmamış kişilere de oturma izni verilmesini gerektirecek durumlar söz konusu olabilmektedir.

Daha önce çiftin 18 yaşını doldurmuş olması yeterli oluyordu.

Geçim gereksinimlerine ilişkin istisnalarda değişiklik

Destek gerekliliği artık, bir akrabasının İsveç'e taşınmak istemesi durumunda, korumaya muhtaç alternatif olarak oturma izni almış kişiler için de geçerli olacak. Destek ve yeterince geniş bir ikamet şartının, yalnızca aile birleşimi başvurusunun, bakmakla yükümlü olunan kişinin oturma iznini aldıktan sonraki üç aydan sonra yapılması durumunda karşılanması gerektiği anlamına gelen önceki istisna durum, artık kaldırılmıştır.

Mülteciler kota için son tarih değiştirildi

Kontenjanlı mülteciler, başvurunun üç ay içinde yapılması durumunda yine destek şartından muaftır. Ancak üç ay başlayınca kurallar değişiyor. Artık üç ay, kontenjan mültecisinin oturma iznini aldığı günden itibaren sayılıyor. Daha önce, kota mültecisinin İsveç'e girdiği günden itibaren sayılıyordu.

İkamet izninin insani nedenlerle kısıtlanması

Özellikle hafifletici nedenlerle oturma izni alma imkanı ortadan kaldırılmıştır. Artık sadece özellikle hafifletici nedenler nedeniyle oturma izni verilebiliyor, bu da 2014 öncesindeki duruma geri dönüş anlamına geliyor. Çocuklar için durumun yetişkinlerle aynı ciddiyet ve ağırlıkta olması gerekmiyor.

İsveç'te akrabası olanlar için

İsveç'te yaşayan ve AB/AEA dışında bir ülkenin vatandaşı olan ve size İsveç'e taşınmak isteyen bir aileye sahip olan sizlerin, belirli gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Burada nelerin geçerli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aile üyenizin oturma izninin İsveç'e taşınmadan önce verilmiş olması gerekmektedir.

Ailenizin oturma izni alması için gerekenler

Aile üyeniz aşağıdaki durumlarda İsveç'te oturma izni alabilir:

- İsveç vatandaşlığı olanlar
- Daimi oturma izni olanlar
- Daimi ikamet hakkı veya daimi ikamet kartı olanlar

Mülteci olarak veya alternatif olarak korumaya muhtaç olarak geçici oturma izniniz var ve aynı zamanda daimi oturma izni alma konusunda sağlam temellere dayanan bir şansınız olduğu kabul ediliyor.

Uygulamanın önündeki engeller veya özellikle acı verici koşullar nedeniyle süresi sınırlı bir oturma izniniz var ve kalıcı bir oturma izni alma konusunda sağlam temellere dayanan bir şansınız olduğu kabul ediliyor.

Ayrıca, İsveç'te yaşayan sizin de bir gelir şartını yerine getirmeniz gerekmektedir (daha fazlasını sayfanın ilerleyen kısımlarındaki Gelir şartları başlığı altında okuyun).

İsveç'te eğitim için çalışma izniniz veya oturma izniniz varsa aileniz yanınıza taşındığında farklı kurallar geçerli olur.

Kim aileden sayılır?

Bir aile üyesi olarak sayılır

- Karı koca
- Partner / Ortak
- Nüfusuna kayıtlı kişi
- 18 yaşın altındaki çocuklar.

Değişen yeni kuralla birlikte çiftler 21 yaşında veya daha büyük olmalıdır. İstisnalar ancak özel nedenlerin olması durumunda yapılabilir; örneğin birlikte çocuklarınız varsa.

İsveç vatandaşıysanız veya daimi oturma izniniz varsa evlenmeyi veya birlikte yaşamayı planladığınız kişi de İsveç'e taşınmak için oturma izni alabilir. Bu aynı zamanda, mülteci olarak geçici oturma iznine sahip olan ve icranın önündeki engeller veya özellikle acı verici koşullar nedeniyle alternatif olarak korumaya ihtiyaç duyan kişiler için de geçerlidir; ancak bu durumda, halihazırda kurulmuş olan ciddi bir ilişkiniz olduğunu gösterebilmelisiniz. Kendi ülkenizde ama kendi ülkenizde birlikte yaşama fırsatınız olmadığını.

İstisnai durumlarda, eşiniz, eşiniz veya nikahsız partneriniz olmayan veya olacak olan yakın bir akrabanız İsveç'te sizinle birlikte yaşamak için oturma izni alabilir. O zaman kalıcı oturma iznine ihtiyacınız var.

Tedarik gereksinimleri

İsveç'te yaşayan sizlerin mutlaka

- Kendinize, evdeki diğer kişilere ve oturma iznine başvuran aile bireylerine bakabilmeniz
- Yaşayabileceğiniz yeterli büyüklükte ve standartta bir evinizin olması.
- Aileniz, siz destek ve barınma gerekliliklerini karşılayana kadar başvuruyu göndermeyi beklemelidir.

Geçim kaynağı

Kendinizin, evdeki diğer kişilerin ve oturma iznine başvuran aile bireylerinin geçimini sağlayabilmek için düzenli gelirinizin olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Örneğin gelir sayılırken

- Maaş
- İşsizlik tazminatı
- Hastalık parası
- Gelire dayalı emeklilik maaşı.

Sizin, hanedeki diğer kişilerin ve oturma izni başvurusunda bulunan aile bireylerinin en az iki yıl geçinebilecekleri yeterli mal varlığına sahip olmanız durumunda da destek şartını karşılayabilirsiniz.

Gelir koşulları

Destek ihtiyacını karşılayabilmeniz için gelirinizin ne kadar olması gerektiği, ailenin büyüklüğüne ve konut masraflarınızın ne kadar yüksek olduğuna bağlıdır. Vergi sonrası geliriniz o kadar yüksek olmalı ki, her ay kira ödendikten sonra, diğer şeylerin yanı sıra evdeki herkese yetecek kadar yiyecek, giyecek, hijyen, telefon ve sigortaya yetecek belli bir miktara sahip olmalısınız.

2024 yılı için kira ödendikten sonra elinizde kalması gereken tutar:

- Tek bir yetişkin için 6.090 SEK
- Birlikte yaşayan eşler veya birlikte yaşayanlar için 10.061 SEK
- 0-6 yaş arası çocuklar için 3.255 SEK
- 7-10 yaş arası çocuklar için 3.906 SEK
- 11-14 yaş arası çocuklar için 4.558 SEK
- 15 yaş ve üzeri çocuklar için 5.208 SEK.

Ev şartı

Yaşayabileceğiniz büyüklükte ve standartta bir evinizin olması gerekir. Çocuksuz iki yetişkin için bir ev, mutfağı veya mini mutfağı ve en az bir odası varsa yeterince büyüktür. Evde çocuklar yaşayacaksa daha fazla oda olması gerekir. İki çocuk bir yatak odasını paylaşabilir. Bu, iki yetişkin ve iki çocuktan oluşan bir ailenin iki oda ve bir mutfaktan oluşan bir daireye sahip olması durumunda barınma ihtiyacının karşılandığı anlamına gelir. Bir evin ne kadar büyük (metrekare) olması gerektiğine dair bir zorunluluk yoktur, ancak odaların yaşamaya uygun olması gerekir.

Evi başkasına kiraya vermekte bir sakınca yoktur ancak bu kiralamanın ev sahibi, kiracı derneği veya kira kurulu tarafından onaylanması gerekir. Başka biriyle yaşamak ya da anne babanızla aynı evde yaşamak, kabul edilebilir bir eve sahip olmak anlamına gelmez.

Aile üyelerinizin İsveç'e geldiği andan itibaren evi kullanabilmelisiniz.

Gelecekte en az bir yıl boyunca bir evinizin olduğunu gösterebilmeniz gerekir.

Bakım zorunluluğundan muafiyet

Destek ve barınma gereksinimi şu durumlarda geçerli değildir:

- 18 yaşın altındasınız ve birisi sizinle yaşamak için oturma iznine başvurdu
- Oturma iznini uzatmak için başvuran bir aile üyeniz var
- İsveç vatandaşısınız, AB/AEA vatandaşısınız veya İsviçre vatandaşısınız, evlisiniz/birlikte yaşıyorsunuz ve ilişkiniz iyi kurulmuş (örneğin, uzun süredir birlikte yaşıyorsunuz). Ancak İsveç vatandaşı veya AB/AEA veya İsviçre vatandaşıysanız, siz ve eşinizin sizinle birlikte İsveç'e taşınacak ortak olmayan çocuklarınız varsa nafaka yükümlülüğü kapsamındasınızdır.
- Mülteci statüsünde oturma izniniz var ve aileniz İsveç'te oturma izni aldıktan sonra üç ay içinde başvuruyor, İsveç'e taşınmadan hemen önce birlikte yaşadınız ve AB dışında bir ülkede yeniden birleşme imkanınız yok

- Örneğin hastalık veya sakatlık nedeniyle çalışma yeteneğinizin kalıcı olarak azalması nedeniyle nafaka gereksinimini karşılayamamanız gibi özel nedenler varsa.

İsveç vatandaşıysanız ve İsveç dışında yaşıyorsanız

İsveç vatandaşıysanız, başka bir ülkede yaşıyorsanız ancak AB/AEA dışında bir ülkenin vatandaşı olan aile üyenizle birlikte İsveç'e taşınmayı planlıyorsanız, İsveç'e taşınmayı planladığınızı yakın gelecek. İsveç Göçmenlik Bürosu, aile üyenizin oturma izni alıp alamayacağını test ederken, İsveç'e taşınma planlarınızın nasıl olacağı konusunda her zaman bireysel bir değerlendirme yapılır. Genel olarak birkaç ay içinde İsveç'e taşınmayı planladığınızı gösterebilmelisiniz.

Editör: Semihhan Aydemir