Sultanahmet'te bir polisin şehit olduğu saldrıyı gerçekleştiren canlı bombanın kimliği belli oldu. Olayın ilk saatlerinde yasadışı sol örgüt üyesi olduğu iddia edilen canlı bombanın El Kaide ve IŞİD bağlantısının araştırıldığı belirtildi.

Sultanahmet’teki İstanbul Turizm Şube Müdürlüğü’ne canlı bomba saldırısı düzenleyen ve bir polisin şehit olmasına neden olan kadın teröristin Rus pasaportu taşıyan Dağıstanlı Diana Ramazova olduğu belirlendi.

Emniyet İstihbarat ve MİT saldırının nedeniyle ilgili çalışıyor.

Saldırı 2 gün önce saat 17:20 sıralarında Sultanahmet'teki Turizm Şube Müdürlüğü'nde gerçekleşti. İngilizce 'cüzdanımı kaybettim' diyerek şubeye gelen kadın canlı bomba üzerindeki bombayı patlattı. Polis memuru Kenan Kumaş ağır yaralanırken, ismi açıklanmayan bir polis de hafif yaralandı. Kadın canlı bomba olay yerinde öldü. Saldırıda ağır yaralanan ve hemen hasteneye kaldırılan polis memuru Kenan Kumaş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

EL KAİDE VE IŞİD BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR

Bu arada kadın canlı bombanın "El Kâide" ve "IŞİD" terör örgütleriyle bağlantılarının araştırıldığı öğrenildi. Canlı bombanın 2014 yılının haziran ayında Türkiye'ye turist olarak giriş yaptığı belirlendi.
Editör: İsveç Gündemi