Cep telefonlarının savunma kılıflarıyla, özgün olmayan pil ve telefonlardaki çok uygulamalar nedeniyle alev alacabileceği açıklandı.
Türkiye’de ilk kez; cep telefonlarına güvence kapsamı haricinde kalan kullanıcı hatalarına karşı hizmet paketi sunan Cepkask’ın Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, cep telefonlarının patlaması ile ilgili mühim izahlarda bulundu.

SAHTE AKSESUAR KULLANMAYIN
Orijinal olmayan pillerin ve kulaklıkların da cep telefonu patlamalarına sebep olabileceğini vurgulayan Gülgeç, “Bu benzeri patlamalar ve yangınlarda özgün olmayan piller ön sırayı almaktadır. Ancak yalnız taraf endüstri piller değil, özgün olmayan nerede hangi koşullarda ve hangi kalitede malzemeler ile üretildiği belli olmayan taraf endüstri şarj adaptörleri, oto şarj aparatları hem de kulaklıklar dahi buna benzer vakalara yol açabiliyor. Voltajı sıhhatli şekilde cep telefonuna adapte edemeyen şarj aparatları yangına sebebiyet verebilir” dedi.

DEVAMLI YÜKSEK ISIYA MARUZ KALAN TELEFONLAR
Gülgeç, yoğun yoğun ‘Cep telefonum haddinden çok ısınıyor’, ‘Kendi kendine kapandı, ekranım donuyor’ benzeri şikâyetlerin duyulduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu şikâyetlerin mühim bir bölümünün yüksek ısı nedeniyle gerçekleşme ihtimali epey bir yüksektir. Devamlı yüksek ısıya maruz kalan ve bileşik hammadde ile yapım edilmiş cep telefonlarının ana kartları bu ısı nedeniyle kolayca bozulma olabilir.

TELEFONUN PİLİ PATLAYABİLİR
Yüksek ısıya maruz kalan ve korunaklı kılıf nedeniyle kendini soğutamayan cep telefonunda giderek deformasyonlar başlayabilir, ana kart ve pil üstünde negatif tesir yaratabilir. Bu negatif etkinin uzun müddet sürmesi zorunda cep telefonunun pili patlayabilir yada yanabilir.”

GEREKSİZ UYGULAMALAR
Gülgeç, telefonlardaki uygulamaların da cep telefonunun yükünü haddinden çok artırdığını bu zorunda cep telefonları üstünde negatif tesir yaptığını belirterek, “Bahsettiğim sebepler sebebiyle cep telefonlarına yük bindiren gereksiz uygulamaları gereksinim dışındaysa kapatmak cep telefonunun mümkündür olduğunca havalandırılmasını sağlamak için oldukça önemlidir” dedi.
Editör: İsveç Gündemi