Divan Başkanlığını Haydar Akan'ın yaptığı 1. Olağan Kongre'de, Feramuş Pektaş, Denis Gülsün, Ahmet Gül ve Hakan Güner, başkanlık için yarıştı. Oylama sonunda, Hakan Güner delegelerin 25 oyunu alarak CHP İsveç  başkanı seçildi. Ahmet Gül ise 23 oy alarak 2 oyla başkanlık yarışını kaybetti. Seçim sonrası başkan adayları, CHP'nin ilk İsveç Başkanı seçilen Hakan Güner'i kutlayarak başarılar diledi.

 
Konu hakkında Türk basınına önceden açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, parti olarak yurt dışı örgütlenmeye büyük önem verdiklerini söyledi.


-3,5 milyon oy kullanan seçmen-
Birliklerin, her ülkenin yasalarına göre kurulduğunu belirten Loğoğlu, "Birliğin yerel dilde de yazılmış bir tüzüğü bulunuyor. Yönetim ve denetim kurulları da seçimle belirleniyor" dedi.

Loğoğlu, birliklerin kurulduğu ülkeyle Türkiye arasındaki ilişkilerin daha güçlü ve boyutlu hale gelmesini hedeflediklerini ifade ederek, birlikler vasıtasıyla gurbetçilerin sorunlarıyla da ilgileneceklerini söyledi.

Sosyal demokrat ve diğer partilerle de ilişkilerini güçlendireceklerini dile getiren Loğoğlu, siyasi hedeflerinin ise yurt dışındaki seçmenlere CHP’yi daha iyi tanıtmak olduğunu kaydetti.

Yurt dışında yaşayan 5,5 milyon civarındaki gurbetçiden 3,5 milyonunun oy kullandığına işaret eden Loğoğlu, "Eğer hedeflerimizi gerçekleştirebilirsek, bu seçmenlerin büyük bir bölümünün partimize oy vermesini sağlayabiliriz" diye konuştu.

İSVEÇ GÜNDEMİ

İSVEÇ CHP Başkanı Hakan Güner


Editör: İsveç Gündemi