Danimarka eylül ayında kaldırdığı Covid-19 kısıtlamalarının bir kısmını yeniden geri getirmeyi planlıyor. Hükümetin önceliğinde aşı pasaportu uygulaması var.

Sağlık Bakanı Magnuz Heunicke aşı pasaportu uygulamasının gece kulübü, kafeler, parti otobüsleri ve iç mekan restoranların yanı sıra 2 bin kişiden fazla katılımcının olduğu açık hava etkinliklerinde yeniden isteneceğini duyurdu.

Sosyal Demokratların kurduğu azınlık hükümetinin aşı pasaportlarının yeniden kullanıma girmesi planına diğer partilerin de destek verdiği belirtiliyor.

Covid-19'a karşı uygulanacak herhangi bir kısıtlama için parlamentonun onayı gerekiyor.

Sektör de destekliyor

Hükümetin aşı pasaportlarını yeniden yürürlüğe koyma planı yeme içme ve eğlence sektörü tarafından olumlu karşılandı.

Danimarka Ticaret Odası Başkanı Brian Mikkelsen tam kapanmaların ve yasaklamaların mutlaka önlenmesi gerektiğini belirterek bu sebeple aşı pasaportlarını desteklediklerini kaydetti.

Sektör temsilcileri kapanmaların iş yerleri için bir felaket olduğuna, birçok iş yerinin hala önceki kapanmalardan oluşan borç yükünü temizlemeye çalıştığına dikkat çekti.

Coronapas adı verilen dijital aşı pasaportlarında tam aşılılar, yakın zamanda Covid-19 hastalığından iyileşerek ilk dozunu en az iki hafta önce yaptıranlar ya da son 72 saat içinde Covid-19 testi negatif çıkanlar için yeşil renkli QR kodunun altında yeşil bir çizgi görülüyor.

Pasaportun kağıda basılmış şekli de mevcut.

Aşı pasaportu uygulaması ülkede 1 Temmuz'da kullanıma açılmış, 10 Eylül'de yüksek aşılama oranı ile salgının artık "sosyal açıdan kritik hastalık" sayılmadığı ilan edilerek kaldırılmıştı.

Ancak Danimarka, diğer birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi son dönemde yeni vaka sayısıyla karşı karşıya. Sağlık yetkilileri vaka sayısı ve hastaneye yatış oranındaki artışın beklediklerinden hızlı olduğunu açıkladı.

Editör: İsveç Gündemi