Türkiye 2 milyonun üzerinde göçmeni kabul etti. Ülkelerindeki savaştan ve kaostan kaçanların bir kısmı ise Avrupa'nın yolunu tuttu. Yolculuğun birçoğu acı ile sonlandı. Ege denizi her gün onlarca göçmene mezar oldu. İnsani değerler üzerine kurulduklarını iddia eden Avrupa Birliği ülkeleri ise bu drama sessiz kaldı.

'VİCDANLARI SIZLATTI'

Hatta geçişleri engellemek için kamp kuran ülkelere maddi destek sözü verdi. Avrupa ülkelerinin tek derdi vardı, o da mültecilerin sınırlarını geçmemesiydi. Ancak, 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin cansız bedeni Bodrum sahiline vurunca Avrupa'nın vicdanında kıpırdama oldu. Almanya, Fransa ve Avusturya kapılarını göçmenlere açma kararı aldı. Toplamda 5 bin mülteci kabul eden ülkeler, hoş geldiniz pankartları hazırlattı. Buna rağmen göçmenler, her sınır kapısında itilip kakıldı. Almanya üzerinden yapılan tren seferlerini durduran Danimarka geri adım attı ve yolu açma kararı aldı.

ÖNCE OYNADI SONRA YOLLADI

Danimarka-Almanya sınırındaki Padborg şehir yakınlarındaki ailesiyle birlikte otobanda yürüyerek İsveç'e geçmeye çalışan küçük bir mülteci kız ile Danimarkalı polis oturup oyun oynadı. Bu görüntü tüm dünyaya servis edildi. Sosyal medya polisin ve minik kızın fotoğrafıyla sallandı. Ancak, Danimarka'nın kendi reklamını yaptığı ortaya çıktı. Ülkenin tüm sınırlarını kapattığı bir tek mülteciyi dahi kabul etmediği belirtildi. Aksine giriş yapmaya çalışanları tazyikli suya maruz bıraktığı ifade edildi. Kızın ise oyun bittikten sonra geri gönderildiği iddia edildi. Tüm bu insanlık dışı muamelelerine rağmen, kendini dünyaya mülteci dostu ülke olarak gösterdi.

SAMİMİYET FARKI VAR!

Danimarka, Almanya üzerinden yapılan tren seferlerini engelledi. Feribot seferlerinde ve otoban geçişlerinde denetimleri artırdı. Ancak, kısa süreliğine kapılarını açtı. Kendini mülteci dostu olarak gösterdiği bu fotoğrafı çekip, göçmenleri sınır dışı etti.

Editör: İsveç Gündemi