Danimarka göç yetkilileri, yeni kuralların 1 Temmuz 2024'te yürürlüğe gireceğini açıkladı. AB Gündemi'nin haberine göre bu, yurt dışında yaşayan ve istihdam amacıyla Danimarka'ya dönmeyi planlayan Danimarka vatandaşlarının yabancı aile üyelerini de getirebilecekleri anlamına geliyor.

Bu yeni programa hak kazanmak için, gurbetçi Danimarka vatandaşının Danimarka'ya girmiş olması veya bir iş teklifi almış olması gerekir; Danimarka vatandaşı yabancı uyruklu olsaydı, aşağıdaki çalışma programlarından birinin ardından oturma izniyle sonuçlanabilir:

  • Olumlu Listeler
  • Ödeme Limiti Şemaları
  • Araştırmacı
  • Özel bireysel nitelikler
  • Çobanlar ve çiftlik yöneticileri
  • Fast Track Scheme'in ödeme limiti takibi, ek ödeme limiti takibi, araştırmacı takibi ve eğitim takibi

Newtodenmark.dk, Danimarka göç web sitesi bilgisine göre: Danimarkalı gurbetçi ayrıca, serbest meslek sahibi bir işletmeyi yürütmek veya yürütmeye devam etmek veya Danimarka'daki yabancı bir serbest meslek şirketinin Danimarka şubesi aracılığıyla bir işletmeyi yürütmek amacıyla yenilikçi bir iş planına sahip olabilir; bu, uyarınca oturma izniyle sonuçlanabilir.

Danimarka yabancı sağlık çalışanlarına ilişkin yeni politikalarını açıkladı

Bu hamle öncesinde Danimarka, sağlık sektöründeki yabancı işgücüne ilişkin yeni değişiklikleri de duyurmuştu.

1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girmesi beklenen bu yeni kurallar kapsamında sosyal ve sağlık çalışanları, 1.000 oturma ve çalışma izni kotası ile Nitelikli Çalışanlar için Pozitif Listeye eklenecek.

Yetkililer, diğer değişikliklerin yanı sıra, talep edilen sağlık uzmanlarının Danimarka izni almak için oturma izni almasına olanak tanıyacak şekilde izin şemasının genişletildiğini duyurdu.

Ayrıca, yetkilendirme kapsamındaki oturma izni sahiplerinin artık çalışma izni alması gerekmeyecek. Bu nedenle izinli oldukları süre boyunca Danimarka'da çalışmayı planlıyorlarsa ayrı bir çalışma izni başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Ayrıca Danimarka, eksikliklerle karşı karşıya kalan mesleklerde çalışan uluslararası öğrencilerin oturma izinlerini yenilemeye karar verdi . Öğrenimlerini tamamladıktan sonra altı aya kadar Danimarka'da kalıp iş arayabilecekler.

Yetkililer, diğer şeylerin yanı sıra, yabancı yetenekleri ülkede tutmak amacıyla böyle bir önlem aldı.

Kaynak: Ab Gündemi