Danimarka'da her yıl çok sayıda mültecinin ülkede oturma izni alabilmek için din değiştirerek Hristiyan olduğu ifade edildi.

Danimarka Mülteciler Kurulu'ndan verilen bilgilere göre, bu yıl görülen 55 davanın sonuçlandığı ve 42 kişiye oturum izni verildiği, bu kişilerin büyük çoğunluğunun dinini değiştiren Müslümanlar olduğu belirtildi.

Bilgilerde, 42 oturum izninden 31'inin ilk aşamada ret yanıtı alan kişilere verildiği, bunun nedeninin ise dinlerini değiştirmeleri olduğunun altı çizildi.

Berlingske gazetesinin haberine göre de Danimarka'da 2013'ten bu yana 106 mültecinin dinlerini değiştirdiği için oturum izni aldığı ve bu kişilerin büyük çoğunluğunun Afganistan ve İran'dan gelenler olduğu vurgulandı.

SAĞCI MİLLETVEKİLİ: ÇOK ABSÜRT BİR OLAY
Aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi milletvekili ve yabancılar sözcüsü Martin Henriksen konuyla ilgili, ''Bu çok absürt bir olay. Önce ret yanıtı alıyorlar ve sonrasında birdenbire Hristiyan olup oturum izni alıyorlar. Bu aslında insanların Mülteciler sisteminde bir açık bulduklarını gösteriyor'' diye konuştu.

Mülteciler Kurulu Başkanı Henrik Bloch Hansen de bu durumla ilgili kaygıları anladığını, ancak kimin isteyerek ve gerçekten din değiştirdiğini bilmenin zor olduğunu söyleyerek, benzer şeyin hızla politik açıdan aktif duruma geçenler için de söz konusu olduğunu savundu.

"MÜLTECİLER KURULU'NDA PAPAZLAR DA VAR"
Vesterbro semtindeki Apostel kilisesi papazı Niels Nymann Eriksen, kimseyi aynı gün Hristiyanlığa kabul etmediklerini, en az sekiz ay boyunca onlar hakkında izlenimlerini kayıt altına aldıktan sonra Mülteciler Kuruluna bilgi verdiklerini söyledi. Eriksen, Mülteciler Kurulu'nda papazların da yer almasının önemli olduğuna dikkati çekti.

İDAM TEHLİKESİ
Din değiştirerek oturum izni alanların yüzde 37'sinin Afgan, yüzde 42'sinin İranlı olduğu, bu mültecilerin Hristiyan olarak ülkelerine geri dönmeleri halinde idam edilebileceği dikkate alındığı için oturum izinlerinin çok daha kolay verildiği ifade ediliyor.

Editör: İsveç Gündemi