Patateslerin yola saçılmasıyla iki aracın kaza yaptığı ve bunun sonucunda bir kişinin yaralandığı kayıtlara geçmişti.

Olay sonrası bölge savcısı ulaşımı olumsuz etkileme, vandalizm ve başkasının hayatını tehdit etmekten şahıslar hakkında soruşturma başlattı.

İddianameye göre, bir yıl önce Storebælt'teki alçak köprüye ve Kolding ile Vejle arasındaki otoyola tonlarca patates saçılması sonucu iki kamyon kaza yaptı ve iki kişi yaralandı.

Patatesler, aynı gün Folketing'de kabul edilecek yol vergilerini protesto etmek amacıyla 1 Haziran sabahı etrafa saçıldı. Sabah saatlerinde trafikte kaosa neden oldu.

Kısa bir süre sonra Give'den 57 yaşındaki bir adam soruşturma kapsamında yakalandı ve toplam altı hafta gözaltında tutuldu.

Şu anda 58 yaşında olan sanık ve ona yardım etmekle suçlanan diğer üç kişi hakkında iddianame hazır.

Motosikletçi patatesler nedeniyle kaza yaptı

Dört adam, diğer suçlamaların yanı sıra, vandalizm, huzuru bozma ve başkalarını riske atma suçlarıyla da suçlanıyor.

İddianamede, eylem sonucunda yaralananların olduğu belirtiliyor. Nyborg'daki rampada yolcusu olan bir motosikletçi devrildi.

İddiaya göre motosiklet sürücüsü rampada durmaya çalışırken dengesini kaybetti.

Bu olay, patateslerin yarattığı "kaygan yolda araç kullanmaktan kaynaklanan çaba, stres ve bitkinliğin bir sonucu olarak" meydana geldi. Sürücü köprücük kemiğini kırdı, yolcu ise sağ kolunu, kalçasını ve dizini vurdu.

Patatess

Suçlanan şahıs suçlamaları reddediyor

Skærup'ta patatesler iki kamyon için sorun yarattı; kamyonlardan biri çarptığı patates yığınına çarparak otoyolun karşısında durdu.

Şu anda 58 yaşında olan baş sanık René Spang Jørgensen, daha önce davanın gerekçelerini anlatmıştı. Ancak DR'ye olay yerinden ayrılırken kazanın meydana geldiğine inanmadığını söylüyor.

René Spang Jørgensen, eylemi planlayanın yalnızca kendisi olduğunu ve yardımcıların yalnızca olayın bir kaç dakika öncesinde ne olacağı konusunda bilgilendirildiğini söylüyor.

Ancak eylem kimsenin zarar görmesini amaçlamıyordu ve bu nedenle René Spang Jørgensen savcının başkalarının hayatını ve güvenliğini tehlikeye atması gerektiği yönündeki iddialarını reddediyor.

İddanamenin ne zaman mahkemede dava olarak görüleceği merak ediliyor.

Editör: Semihhan Aydemir