Dünya'nın ünlü bilişim şirketi IBM yaptığı araştırmalar sonucunda sosyal medya arkadaşlık sitelerinin yüzde 60'ında ciddi güvenlik açıkları bulunduğunu, kişisel bilgi ve görsellerin hatta şirket bilgisayarlarından ya da Wi-Fi internet üzerinden yapılan bağlantılarda tüm şirket bilgirinin de önemli oranda riske edilmiş olacağını gözler önüne serdi.

Ekim ayında başlanan araştırmalarda 41 arkadaşlık sitesi ve bu sitelerin Google Storedaki uygulamaları mercek altına alındı. Yapılan incelemede 26 websitesinin güvenliği orta ve düşük seviyede çıktı. Ayrıca şirket telefonu veya iş için kullanılan şahsi telefonların her iki tanesinden birinde arkadaşlık sitelerine ait bir uygulama yüklü olduğu ortaya çıktı.

Olası bir siber-saldırı hack durumunda cihaza virüs bulaşarak, GPS ile gittiğiniz yerleri takip edip, kredi kartı numaranızı çalabilir, telefonunuzun kamerasını uzaktan kontrol edip görüntü alınabilir ya da arkadaşlık sitesindeki profil bilgileriniz ve resimleriniz rahatlıkla çalınabilir.

Araştırmanın en korkutucu boyutu ise milyonlarca insanın kullandığı bu uygulamaların hacklenmesi durumunda tüm bu insanların ciddi şekilde risk altında olma olarak görülüyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi
Editör: İsveç Gündemi