Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin  ardından kamudaki açığa almalar kapsamında güvenlik ve yargı bürokrasisinin  ardından, örgütün dış politika ayağı da mercek altına alındı.  Bu kapsamda Türkiye’nin dış misyonlarında görev yapan yaklaşık 300  Dışişleri Bakanlığı çalışanı Türkiye’ye çağrılırken, eski Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu’nun özel kalem müdürlüğünü yapan Gürcan Balık ile  görevden alınan eski  büyükelçiler Ali Fındık ve Tuncay Babalı gözaltında bulunuyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında,  FETÖ’nün güvenlik, yargı, siyaset, eğitim ve iş dünyası ayağıyla birlikte  diplomasi örgütlenmesi de inceleniyor.

DAVUTOĞLU'NUN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ DE GÖZALTINDA 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı dönemindeki özel  kalem müdürü ve özel müşaviri olan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Dış  Politika Başdanışmanlığını yapan Gürcan Balık ile görevden alınan eski  büyükelçiler Alı Fındık ve Tuncay Babalı, soruşturma kapsamında gözaltında  bulunuyor.

BAZI DİPLOMATLAR TÜRKİYE'YE ÇAĞRILDI 

Dışişleri Bakanlığı, dış misyonlarda görevli yaklaşık 300 diplomatı  Türkiye’ye çağırdı. FETÖ ile irtibatı ve iltisakı tespit edilen diplomatların  açığa alınacağı belirtilirken, bağlantısı olmayanların görev yerlerine  dönecekleri kaydedildi.

BALIK ÜST DÜZEY GÖREVLERDE BULUNDU 

Bulunduğu üst düzey görevlerle dikkati çeken Balık, 15 Temmuz darbe  girişiminin ardından Dışişleri Bakanlığında FETÖ'ye yönelik yapılan çalışmalar  kapsamında görevden alınmıştı.   Balık, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde  özel kalem müdürlüğü ve özel müşavirliği, Ağustos 2013-Mayıs 2014 arasında da 11.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dış Politika Başdanışmanlığı görevini yürütmüştü.   
Editör: İsveç Gündemi