SOHR’nin açıklamasına göre saldırıda toplam 72 kişi yaşamını yitirdi.
SOHR'un aynı açıklamaya yaptığı bir güncellemede, savaş uçaklarının Çarşamba sabahı yeniden saldırı düzenlediği ve İdlib'in güneyindeki Han Şaykun kentinin vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, uçakların beş bomba attıkları, ancak ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda kendilerine bir bilgi ulaşmadığı belirtildi.

 

Suriye’nin İdlib kentinde gerçekleştirilen kimyasal saldırıyı kimin yaptığı konusunda belirsizlik sürerken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi saldırıyı görüşmek üzere bugün toplantıya çağırıldı.

İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, BM Güvenlik Konseyi, Daimi Üye Fransa'nın Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Jean Marc Ayrault'un yaptığı çağrı üzerine toplanıyor. Bir daimi üyenin çağrısıyla toplanabilen Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerini Fransa, ABD, İngiltere, Rusya ve Çin oluşturuyor.

İngiltere, Fransa ve ABD, Güvenlik Konseyi’ne sundukları karar taslağında kimyasal saldırıyı kınayarak olayın en kısa sürede ayrıntılı bir şekilde araştırılmasını istediler.

Karar taslağında Kimyasal Silahları Önleme Örgütü’nün (OPCW) hızla saldırı ile ilgili bulguları araştırarak rapor sunması çağrısı yapıldı.

Uzmanlar bölgeden güvenilir raporlar alınması durumunda saldırıyı kimin gerçekleştirdiğinin tespit edilmesinin bir günden fazla zaman almayacağını belirtiyor.

Suriye’nin İdlib kentinde gerçekleştirilen kimyasal saldırıda ölenlerin sayısı konusunda da, 50 ile 100 arasında değişen bilgiler gelmeye devam ediyor.

 
Rusya Savunma Bakanlığı, Idlib’de meydana gelen ölümlerin, "muhalefet güçlerinin kimyasal silah ürettikleri fabrika binalarının vurulması sonucu" meydan geldiğini savundu.

Norveç televizyon kanalı NRK haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, meydana gelen ölümlerin Suriye ordusunun saldırısında bölgeyi kontrol altında tutan muhalefet güçlerinin elindeki "zehirli gaz ihtiva eden kara mayınları" üreten binaların vurulması sonucu meydana geldiği açıklandı. Ersin Arslan / Stockholm (DHA) 

RUSYA: İDLİB’TEKİ HAVA SALDIRILARINI BİZ GERÇEKLEŞTİRMEDİK

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçaklarının İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun bölgesinde hava saldırısı düzenlemediğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, İdlib’e bağlı Han Şeyhun bölgesinde herhangi bir bombardıman gerçekleştirmemiştir.” denildi.

Açıklamada, saldırının kimin tarafından düzenlendiğine ilişkin değerlendirmede bulunulmadı.
Editör: İsveç Gündemi