Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından düzenlenen FIS Snowboard Dünya Kupası Big Air'in İstanbul ayağında mücadele edecek sporcular, hazırlıklarını tamamladı.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Yerleşkesi'nde bulunan İTÜ Stadı'na kurulan 42 metre yüksekliğinde ve 125 metre uzunluğundaki rampadan kayan sporcular, yarınki yarışlar öncesi son derece renkli görüntüler oluşturdu.

Bu arada, sporcuların antrenmanından önce organizasyonun gerçekleştirileceği stada gelen minik öğrenciler de sahaya inerek karla kaplı rampayı yakından görme fırsatı buldu.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar'la hatıra fotoğrafı çektiren minik öğrencilerden birkaçı, eğitmenlerin gözetiminde stadın kenarında kurulan minik rampada snowboard yaptı.

- Winter Expo bugün başladı
Organizasyon kapsamında İTÜ Spor Salonu'nda düzenlenen Winter Expo da başladı.

Winter Expo, kış mevsimine yönelik üretim ve pazarlama yapan firma temsilcilerini bir araya getirdi. Ücretsiz ziyaret edilebilecek Winter Expo, yarın sona erecek.

- Toplam 45 sporcu mücadele edecek
FIS Snowboard Dünya Kupası Big Air'in ilk ayağı olan İstanbul'da yarın 30 erkek, 15 kadın olmak üzere 45 sporcu mücadele edecek. Kadınlar ilk defa bu organizasyonda yer alacak.

Sabah yapılacak elemelerin ardından finale kalan 10 erkek, 6 kadın sporcu, saat 19.00'da finalde mücadele edecek.

FIS Snowboard Dünya Kupası Big Air İstanbul, Eurosports ve NTV Spor ile dünya genelinde 8 televizyon kanalından canlı yayınlanacak. Canlı yayından önce 2 dakikalık İstanbul tanıtım filmi gösterilecek.

Organizasyon için kurulan rampaya 350 ton yapay kar yığıldı. Dünya Kupası için 5 bini tribün, 15 bini saha içi olmak üzere 20 bin bilet satışa sunuldu. Biletlerin, Biletix üzerinden 67-215 lira aralığındaki fiyatlarla satışı sürüyor.

İstanbul'daki ilk ayağın ardından yarışlar Londra, Quebec ve Moskova'da olacak. Organizasyonun dağ ayağı ise İsviçre ve Fransa'da yapılacak.

- Athena konser verecek
FIS Snowboard Dünya Kupası çerçevesinde çeşitli konserler ve etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Final yarışlarının ardından Athena konser için sahne alacak, yarışlar öncesinde ise BubiTuzak grubu konser verecek.

- IOC'den iki yetkili organizasyonu izleyecek
Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) kış sporları direktörü ile program koordinatörü, organizasyonu takip edecek.

IOC yetkililerinin, FIS Snowboard Dünya Kupası Big Air'in olimpik spor olup olmayacağına karar vereceği, ayrıca 2026 Kış Olimpiyatları'nı düzenlemeyi hedefleyen Türkiye'nin kış sporlarındaki organizasyon deneyimine bakacakları bildirildi.
Editör: İsveç Gündemi