Fransa'nın Liyon kentinde 2 yılda bir yapılan yarışmanın birinciliğini Norveçli  Ørjan JOHANNESSEN alırken, ikinci Amerika'dan Philip TESSIER, üçüncü ise İsveç'ten Tommy MYLLYMAKI oldu. 

Norveçli  Ørjan JOHANNESSEN Birincilik ödülüAşçılık dünyasının Oscar’ı olarak bilinen ve 2 yılda bir yapılan yarışmaya bu yıl dünyanın farklı ülkelerinden birçok usta aşçı katıldı. Kendi bölgelerinde yapılan eleme turlarını geçebilmek için bütün maharetlerini sergileyen aşçılardan 24'si finale kalmayı başardı. Yarışmanın final bölümünde 24 aşçıdan 5 saat 35 dakika içerisinde iki ayrı et ve balık tabağı hazırlamaları istendi. Aşçıların bütün bilgi ve becerilerini kullanarak hazırladığı yemek tabakları dünyanın en deneyimli jürisi tarafından test edildi. Jürinin değerlendirmesinde yemeklerin lezzeti kadar sunumunun da etkili olduğu söyleniyor.

Amerika'dan Philip TESSIER, ikincilik ödülü


En lezzetli balık yemeği yarışmasında takım olarak Japonya  ödül alırken, en lezzetli et yarışmasında Finlandiya ödül aldı. 5 ödül kategorisinin olduğu yarışmada Fransa hiç bir dalda ödül alamaması dikkat çekti.

İsveç'ten Tomy MyllYmaki üÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ


Bocuse d'Or Yarışması, ilk kez 1987 yılında Şef Paul Bocuse tarafından hayata geçirildi ve onun başkanlığında geliştirildi. 46 yıl boyunca 3 Michelin yıldızı taşıyan, 'Yüzyılın Şefi' seçilen Şef Bocuse, bugün 'gastronominin şahı' olarak kabul ediliyor. Bocuse d'Or 60 ülkeden 2 bin şefin yarıştığı ve her ülkenin kendine has bir hammadde kullanması zorunluluğu olan uluslararası bir yarışma özelliği taşıyor. 
ATİLA ALTUNTAŞ/İSVEÇ GÜNDEMİ

Editör: İsveç Gündemi