İsveç’te ırkçı Rasmus paludan’ın Kuran-ı Kerim’i yakması ve PKK’lı grupların Erdoğan’ı hedef alan provokasyonları sonrası NATO tartışmaları eşliğinde İsveç ve Türkiye’nin ilişkileri gerilmişti. 24 Ocak’ta İsveç ve Finlandiya ile düzenlenen NATO’ya katılım için üçlü mekanizma toplantıları, Ankara’nın talebi üzerine süresiz şekilde iptal edilmişti.Başkan Erdoğan katıldığı bir programda İsveç ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan'ın 'İsveç şok olacak' sözleri tüm dünyada gündem oldu.

Başkan Erdoğan katıldığı programda İsveç Kralı Demirbaş Karl'ın Osmanlı'ya sığınması ve İsveç ile ilgili bir soruya "İşte orada tabii bir eksik var. İsveç Başbakanı Osmanlıca'yı bilmiyor. Türkçe'yi hiç bilmiyor. Biz tabii kendisine. Bunları bir şekilde anlattık. Dedik ki bak eğer siz illa NATO diyorsanız NATO'ya girebilmeniz için bu teröristleri bize iade edeceksiniz. Eğer bu teröristleri bize iade etmezseniz 120 kişilik bir liste verdik kusura bakmayın ve tabii bunlar o gün bugün bizimle kendilerine göre yok anayasa değişikliği yaptık, yok şunu yaptık, yok bunu yaptık kendilerine göre dalga geçiyorlar."

“İSVEÇ ŞOK OLACAK”

"Bunlar Türkiye'yi tanıyamadılar. Zannediyorlar ki yani 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye değil. Bak ben bu akşam buradan bir şey söyleyeyim. Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz ve Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şoke olacak" dedi.

“TÜRKİYE FİNLANDİYA’YI KABUL ETMEYE HAZIR”

İsveç'in en çok okunan gazetelerinden Aftonbladet, Başkan Erdoğan'ın bu sözlerini "Türkiye, Finlandiya'yı NATO'ya kabul etmeye hazır" diyerek okuyucularına sundu. Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Türkiye uzmanı Paul Levin'i 'Erdoğan ilk kez bu kadar net konuştu' ifadelerine haberinde yer verdi.

Reuters Erdoğan'ın sözlerini "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya'nın NATO üyeliğinin İsveç yerine değerlendirilebileceğinin sinyallerini verdi" başlığı ile duyuruldu.

Editör: İsveç Gündemi