Eurovision 2017'de iddialı ülkeler ve şarkıcılar
 
Eurovision 2017'de yarışan ülkeler arasında 5 ülke ve şarkıcı ön plana çıkıyor. Francesco Gabbani (İtalya), Salvador Sobral (Portekiz), Jacques Houdek (Hırvatistan), Joci Papai (Macaristan), Ilinca - Alex Florea (Romanya) yarışmanın favorileri arasında.
 
Eurovision 2017'yi kim kazandı? Eurovision 2017'yi kazanan ülke ve şarkı

Ukrayna'nın Kiev kentinde gerçekleşen Eurovision 2017 Şarkı yarışmasının kazananı Portekiz oldu. Yarışmayı Portekiz temsilcisi Salvador Sobral, "Amar Pelos Dois" isimli şarkısıyla kazandı. Bulgaristan Kristian Kostov'un "Beautiful Mess" adlı şarkısıyla 2. olurken, Moldova ise Sunstroke Project'in "Hey Mamma" parçasıyla yarışmayı 3. sırada tamamladı.
 
Eurovision 2017'de finalde yarışan ülkeler hangisi?

Eurovision 2017'de finale kalan ülkeler arasında ev sahibi Ukrayna dışında Avusturya, Belarus, Bulgaristan, Hırvatistan, Danimarka, Macaristan, İsrail, Hollanda, Norveç, Romanya, Estonya, Makedonya, İrlanda, Litvanya, Malta, San Marino, Sırbistan İsviçre, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya İngiltere ülkeleri yer aldı.
 
Eurovision 2017 nerede düzenlendi? Eurovision 2017 detayları

2017 Eurovision Şarkı Yarışması, 62. kez gerçekleştirilecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'dır. İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna'nın temsilcisi Jamala'nın seslendirdiği "1944" adlı şarkının 534 puanla birinci olmasıyla Ukrayna yarışmaya ev sahipliği yaptı. Bu, Kiev'de gerçekleşecek olan ikinci Eurovision Şarkı Yarışması ve 2009 ile 2013 yıllarında Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yaptıktan sonra 4. Eurovision etkinliği oldu.
2017 yarışmasında 42 ülke yarıştı. Portekiz ve Romanya bir yıllık aradan sonra geri dönmüşlerdir. Bosna-Hersek finansal yetersizliklerden dolayı yarışmadan çekildi. Rusya temsilcisi Yuliya Samoylova'nın 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilen Kırım'a yasa dışı bir şekilde gittiği ortaya çıktı.. Bu sebeple Ukrayna, Samoylova'nın ülkeye girişini yasaklamıştır. 13 Nisan 2017 tarihinde Rusya yarışmadan çekildiğini açıkladı. Avrupa Yayın Birliği Ukrayna'nın bu eylemini kınadı.
 
Eurovision'u en çok kazanan ülkeler

Eurovision'u bugüne kadar en çok İrlanda kazandı. İrlanda 7 kez mutlu sona ulaşırken İsveç 6, Birleşik Krallık, Fransa ve Lüksemburg 5, Hollanda 4, Danimarka, İsrail ve Norveç 3, İsviçre, İtalya, İspanya, Almanya, Avusturya, Ukrayna 2 kez kazandı.

Monako, Türkiye,Belçika, Yugoslavya, Estonya, Yunanistan, Finlandiya, Sırbistan, Rusya ve Azerbaycan da 1 kez kazandı.
 
Türkiye, Eurovision'a neden katılmıyor?
 
Türkiye'nin Eurovision'a katılmama nedenlerinin başında yarışmalardaki haksız oylama başı çekiyor. TRT, komşu ülkelerin siyasi çıkarlarını ön plana alarak oylarını şarkılara göre değil sevdiği ülkelere verdiğini hesap ederek yarışmanın adil bir oylamaya sahip olmadığını düşünüyor.
Editör: İsveç Gündemi