Yeni uygulama ile Facebook'ta kişi isterse öldükten sonra hesabını bir başkasına bırakabilir.

Aylık 1.5 milyara yakın aktif kullanıcıya sahip olan Dünya'nın en büyük sosyal medya ağı Facebook başlattığı bu yenilikle herkesi şaşırttı.

Hayatını yitiren kullanıcıların hesaplarını teyit ettikten sonra bir nevi işaretleyerek bildirim ve diğer seçeneklerini kapatarak ölüm yıl dönümlerinde hatırlanmasını sağlayan Facebook, bu özelliği bir adım daha öteye taşıyarak bundan sonraki süreçlerde kullanıcılarına hesabını kime miras bırakacağını soruyor.

"Legacy Contact" yani "Miras Kontratı" olarak hesapların güvenlik ayarlarına gelen menüye giriş yaparak, siz öldükten sonra hesabınızın konrolü kime geçeceğini belirliyorsunuz. Seçtiğiniz kişi, hayatınızı yitirdiğiniz zaman Facebook bunu teyit ettiği zaman, hesabınızın profil ve kapak resmini değiştirebilir yada hesabınızı tamamen kapatabilme imkanı veriyor.

Önceki sistemde kişi öldükten sonra sadece ölüm yıl dönümünü hatırlatma mevcutken, bu yeni özellik sayesinde, yaşamını yitiren kullanıcılar Facebook hesaplarını bir tanıdığına miras bıraktıysalar, hesaplarının aktifliği devam ederek, yaşamını yitiren arkadaşlarının hesaplarına "Memorialized" yani "Anma" etiketi eklendikten sonra gelen arkadaşlık isteklerini yanıtlayabilir, paylaşımları düzenleyebilir ve profili kontrol edebilirler.

Facebook üretim müdürü Vanessa Callison yeni uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada, bu özellik ile birlikte yaşamını yitiren kişilerin aile ve arkadaşları hesaplarını kolayca kontrol ederek, isterlerse kapatabileceklerini isterlerse de anmaya devam edeceklerini belirtti. Her ne kadar güzel bir özellik olsa da umarım kimse bu özelliği kullanmak zorunda kalmaz yorumunda bulundu.

Şu an için sadece Amerikalı kullanıcılar için aktif olan özelliğin kısa süre içerisinde global olarak aktif edileceği tahmin ediliyor.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Facebook'un geçtiğimiz günlerde devhasa bir arazi satın alarak Facebook kullanıcıları için bir kent inşa edeceği de gündemde epey bir konu olmuştu.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi
Editör: İsveç Gündemi