Dünya genelinde çok sayıda kullanıcı an itibariyle Facebook ve Instagram'a erişmekte sorun yaşıyor. İki dev sosyal ağa da hem Web, hem de mobil uygulamaları üzerinden erişmek şu an itibariyle mümkün değil.Saat 08:10 civarı başlayan bu sorunun sebebi ise herhangi bir şekilde bilinmiyor. Facebook ve Instagram'ın ortak kullandığı sunuculara fiziksel bir zarar verilmiş olabileceği söyleniyor. Yine Facebook'un sahip olduğu WhatsApp'ın kullanımında ise herhangi bir sorun gözlenmedi. Facebook'tan bir açıklama geldiği gibi haberimizi güncelleyeceğiz.

Engadget'ın Twitter hesabından verilen bilgiye göre, Facebook ve Instagram haricinde Tinder, AIM ve Hipchat uygulamalarına da erişim sağlanamıyor.Facebook sessiz sedasız Google Play'e yeni bir uygulama daha yükledi. Facebook Lite adlı uygulama düşük bağlantı hızına sahip ve eski Android sürümlü cihaz kullanan kişileri hedefliyor.Facebook'un yeni Android uygulaması Facebook Lite'ın boyutu sadece 252kb. Standart Facebook uygulaması gibi zengin özelliklere sahip değil. Zira mobil bağlantı hızı yavaş olan (2G vb.) ve ucuz Androidli cihazların popüler olduğu ülkeleri hedefliyor.Yukarıdaki tanım Bangladeş, Nepal, Sri Lanka gibi Asya ve Afrika ülkelerini işaret ediyor ama Facebook Lite, Türkiye'de ve dünyada eski sürüm Android cihaz kullanan tüm kullanıcılar için ilaç niteliğinde bir uygulama.


FACEBOOK MOBİL İNDİR
Facebook lite android  indir

Facebook Lite'i hangi sürümler indirebilir?
Facebook Lite'i indirmek isteyen isteyenler için hemen belirtelim, uygulama Android 2.2 ve üzeri sürümler için uygun görünüyor. Denediğimiz Android 4.1 üzeri sürümlü farklı cihazlara indirmek mümkün olmadı. Bunun nedenini Facebook'un reklam gösterebildiği güncel uygulamasını kullandırmak istemesi olarak açıklayabiliriz.


Yine de Facebook Lite uygulamasına web üzerinden bakarak telefonunuzun uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Twitter da s40 temelli Nokia kullanıcılarını düşünmüş, Firefox OS için uygulama geliştiren ilk sosyal ağlardan biri olmuştu.Sosyal ağ devlerinin bu uygulamaları geliştirmesinin 2 nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi bu uygulamalar sayesinde kullanıcılar hakkında detaylı kullanım istatistikleri toplanabilmesi. Mobil tarayıcılar üzerinden bunu yapabilmek pek mümkün değil.Diğeri ise bu pazarlarda büyük bir potansiyel. Akıllı telefon satışlarında Asya Pasifik bölgesinin çok hızlı bir büyümesi var ve bu durum bir kaç çeyrek daha sürecek gibi duruyor. Keza Afrika'da da akıllı telefon altı seviyede mobilite oldukça yüksek.

Söz konusu gelişen pazarların ilerleyen zamanda gelişmiş akıllı telefonlara ve hızlı mobil internet bağlantısına sahip olacağına şüphe yok. O vakit geldiğinde ise Facebook çoktan kullanıcı tabanını oluşturmuş olacak.

iOS işletim sistemine sahip iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınız üzerinden dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook'a en hızlı ve en kolay şekilde ulaşmak için ihtiyacınız olan Facebook Mobil uygulaması yardımıyla, nerede olursanız olun mobil cihazınız yanınızdaysa ve internet bağlantınız varsa Facebook sizinle olacak.

Herhangi bir mobil web tarayıcısına ihtiyaç duymadan doğrudan Facebook hesabınıza bağlanmanıza olanak sağlayan Facebook Mobil uygulaması sayesinde PC'niz başındayken Facebook üzerinde yapabildiğiniz neredeyse her şeyi yapabilirsiniz.

Facebook Mobil uygulamasıyla arkadaşlarınızın son güncellemelerini, fotoğraflarını, videolarını görüntüleyebilir, arkadaşlarınızın gönderilerine yorumlar yapabilir, kendi durum güncellemelerinizi yayınlayabilir, fotoğraflarınızı ve videolarınızı paylaşabilir, konum bildirimleri yapabilir, arkadaşlarınızla mesajlaşabilir, yakınlardaki etkinlikleri takip edebilir ve çok daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook Mobil Bedava İndir

iOS için özel olarak hazırlanan kullanıcı arayüzü sayesinde, oldukça şık ve sade bir kullanıcı arayüzüne sahip olan uygulamanın kullanışlı menü yapısı sayesinde ulaşmak istediğiniz tüm özellikler elinizin altında olacak.

Facebook Giriş

Facebook üzerinde yaşanan en sıcak gelişmeleri her zaman takip etmek istiyorsanız, Facebook Mobil uygulamasına iOS cihazlarınız üzerinde mutlaka yer vermelisiniz.

Facebook Mobil Özellikleri:
Arkadaşlarınızla hızlı ve kolay bir şekilde haberleşin
Arkadaşlarınızın neler yaptığını takip edin
Durum güncellemeleri, fotoğraflar ve videolar paylaşın
Arkadaşlarınız gönderilerinizi beğendiği veya gönderilerinize yorum yaptığı zaman bildirimler alın
Kısa mesaj gönderin, sohbet edin ve grup konuşmaları yapın
Farklı uygulamalar kullanın ve arkadaşlarınızla ücretsiz oyunlar oynayın
10.0 sürüm yenilikleri:

Gönderiler için ön izleme
Çevrimdışı gönderi oluşturma
Eski telefon ve tabletler için performans iyileştirmeleri
Editör: İsveç Gündemi