Türkiye’de 38 milyondan fazla kullanıcı bulunan Facebook 7 haziran seçimlerine özel ‘Oy veriyorum’ butonunu Türkiye’deki kullanıcılarına sundu.

Bu özellikle birlikte Facebook kullanıcılarının oy verip vermediklerini duyurabileceği bir seçeneği hayata geçirecek. Kullanıcılar kime oy verdiklerinin bilgisini girmeden, sadece oy verdiklerini duyurabilecek.

Facebook’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi politikadan sorumlu uzmanı Elizabeth Linder konuyla ilgili; “İnsanlar her gün Facebook üzerinde önemsedikleri konularla ilgili etkileşimde bulunuyor ve seçimler de sivil diyalogun en güçlü olduğu anlardan birini oluşturuyor. Araştırmalar insanların, Facebook arkadaşlarının oy verme ile ilgili konuştuğunu gördükleri zaman kendilerinin de oy vermeye daha meyilli olduklarını ortaya koyuyor.

Seçimlere katılım oranları tüm dünyada oldukça önemli bir konu ve biz de “Oy Veriyorum” butonunun, seçmenlerin oy verdikleri bilgisini daha kolay paylaşmalarını sağlayacağını ve diğerlerini de sandığa gitmek için teşvik edeceğini umuyoruz.” dedi.
 
NERELERDE KULLANILDI?
‘Oy Veriyorum’ butonu, daha önce son üç Amerikan başkanlık seçimi, Avrupa Birliği Parlamentosu seçimi, İskoçya referandumu, İngiltere ve Hindistan seçimleri gibi pek çok ülkedeki seçimlerde kullanıldı.
 
Örneğin, Nature dergisinin 2012 yılında yaptığı araştırma, 2010 yılında Amerika’da gerçekleşen seçimlerde 300 bin seçmenin Facebook arkadaşları tarafından yapılan paylaşımları görerek oy vermeye gittiğini gösterirken, Hindistan’daki seçimlerde 4 milyondan fazla kişi oy kullandığı bilgisini Facebook arkadaşlarıyla paylaştı.
Editör: İsveç Gündemi