Ülkede işçi sendikaları, hükümetin yapmayı planladığı işgücü piyasası mevzuatı ve sosyal güvenlik kesintilerine ilişkin yasa değişikliğini protesto etmek için aldığı grev kararını uygulamaya başladı.

Yaklaşık 3 gün sürmesi beklenen ve 300 bin işçiyi etkileyeceği öngörülen grevler nedeniyle kreşler ve anaokullarının kapanmasının yanı sıra, hava trafiği ve posta hizmetlerinin aksaması, toplu taşıma araçlarının durması ve ülke genelinde fabrikaların kapanması bekleniyor.

Finlandiya İşçi Sendikaları Merkez Örgütü (SAK) ve Finlandiya Profesyoneller Konfederasyonu (STTK) ise 1 Şubat’ta başkent Helsinki’de ortak gösteri düzenleneceğini duyurmuştu.

Duyuruda, “Bu siyasi gösteri, Finlandiya’da eşitsizliği büyük ölçüde arttıran hükümet politikasını kabul edemeyeceğimizi göstermeyi amaçlıyor.” ifadesi kullanılmıştı.

Finlandiya hava yolları Finnair ise grev süresi boyunca yaklaşık 550 uçuşun iptal edileceğini bildirmişti.

Finlandiya'da birçok işçi sendikasının dahil olduğu grev nedeniyle ülkede birçok iş alanının ciddi şekilde etkileneceği bildirilirken, havayolundan, okullara kadar birçok alanda çalışanlar greve başladı.

Finnair uçuşlarının çoğunu iptal etti. Otobüs seferleri durdu ve anaokulları kapılarına kilit vururken, posta çalışanları da greve dahil oldu.

Gelen son bilgilere göre, liman çalışanları da grev nedeniyle yük gemilerinden yükleri indirmedikleri bildirildi.

Finlandiya'daki birçok sendikanın perşembe ve cuma günü greve gitmesi, marketler ve restoranları da etkiledi. Svenska Yle'ye göre, yaklaşık 300 bin kişinin greve katılması nedeniyle olumsuz etkilenecek.

Finlandiya hükümetinin yeni düzenlemelerine karşı çıkan sendikalar genel grev kararı almasından sonra ülkede iki günlük iş bırakma eylemi birçok soruna neden olması bekleniyor.

Finlandiya hükümeti, diğer şeylerin yanı sıra, grev hakkını çeşitli şekillerde değiştirmek ve iş kanununda değişiklik yapmak istiyor. Grevin Cumartesi sabahı sona ermesi bekleniyor.

Sendikalar hükümetin çalışanların şartlarını iyileştirmek yerine daha da kötü hale getirdiği yönünde attığı adımlardan biran önce vazgeçerek, yürürlüğe konması planlanan yasal düzenlemelerin tekrar gözden geçirilmesini istiyor.

Editör: Semihhan Aydemir