Nordik ülke, aşının üreticisi CSL Seqirus'tan Avrupa Birliği'nin (AB) 15 ülke için 40 milyon doz ortak alımı kapsamında her biri iki enjeksiyondan oluşan 10.000 kişi için aşı satın aldı.

Avustralyalı şirket Reuters'a yaptığı açıklamada, Finlandiya'nın aşıyı uygulamaya koyan ilk ülke olacağını belirtti.

Kuş gribinin H5N1 türü, son yıllarda dünya genelinde yüz milyonlarca kümes hayvanının itlafına neden oldu.

Dünya genelinde çiftliklerde geçtiğimiz aylarda birkaç kuş gribi vakası tespit edilmiş olsa da, insanlara bulaşma hala nadir ve enfekte hayvanlarla veya bulaşıcı alanlarla yakın temas halindeki kişilerle sınırlı.

En son raporlardan biri geçtiğimiz hafta Meksika'dan geldi. 59 yaşındaki bir adam 24 Nisan'da kuş gribi H5N2 ile enfekte olduktan sonra hayatını kaybetti. Bu olay, kuş gribi ile bağlantılı ilk insan ölümü olarak kayda geçti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde de (ABD) 2022'den bu yana, üçü bu yılın başında olmak üzere, mandıra çalışanı dört kişinin kuş gribine yakalandığı açıklandı.

THL, Finlandiya'da insanlarda virüs tespit edilmediğini belirtse de kürk çiftliklerinin taşıdığı bulaşma riskleri göz önünde bulundurulduğunda vakit kaybetmeden aşılamalara başlanması gerektiği düşünülüyor.

Reuters'ın haberine göre, THL Baş Hekimi Hanna Nohynek, "Finlandiya'daki koşullar çok farklı çünkü yaban hayatıyla temas edebilecek hayvanların bulunduğu kürk çiftliklerimiz var" dedi.

Finlandiya'daki çoğunlukla açık hava kürk çiftliklerinde geniş çaplı kuş gribi salgınları, geçtiğimiz yıl hayvanlar arası ve insanlara bulaşma durumlarını önlemek amacıyla yaklaşık 485.000 hayvanın itlaf edilmesine yol açtı.

THL sözcüsü Reuters'a verdiği demeçte, aşılamalara önümüzdeki hafta Finlandiya'nın en azından bazı bölgelerinde başlanabileceğini söyledi.

Aşının kürk ve kümes hayvanı çiftliklerindeki işçiler, kuş gribi numunelerini işleyen laboratuvar teknisyenleri ve kürk çiftliklerinin bulunduğu bölgelerde hayvan kontrol memuru olarak çalışan veterinerler gibi risk altındaki kişiler için satın alındığı ifade edildi.

Yaban kuşlarıyla ilgilenen barınaklarda, çiftliklerde veya hayvan yan ürünleri işleme tesisleri gibi yerlerin temizliğinde çalışanlara da aşı yapılacak. Ayrıca, kuş gribinin insanlara bulaşması durumunda, şüpheli veya teyit edilmiş bir vaka ile yakın temas halinde olan kişiler de aşı olacak.

Editör: Atila Altuntaş