Perşembe akşamı Stockholm'ün güneyinde 30'lu yaşlarındaki bir adamın vurularak öldürülmesinin ardından üç genç tutuklandı.

Bildirildiğine göre, maskeli saldırganlar saldırıyı gerçekleştirdiklerinde hedef olan şahıs bir restoranda yiyordu.

Katil zanlısının yakalanması sırasında polisin şüpheli bir el yapımı bomba araştırdığı ve bir silah bulduğu söyleniyor.

Saat 21.20'den kısa bir süre önce polis, Stockholm'ün güneyindeki Fittja'da silahlı saldırı yapıldığına dair bir uyarı aldı. Olay yerinde, 30'lu yaşlarında bir adam, bir restoranda kurşunla yaralanmış halde bulundu.

Olay sonrası bölgede çalışma başlatan polis, kapsamlı bir soruşturma başlattı. Bölge polisi basın sözcüsü Nadya Norton, zanlıların yakalanması için çalıştıklarını aktardı.

Edinilen bilgiye göre, failler ortaya çıktığında hedef olan şahıs birkaç kişiyle birlikte yemek yiyordu. Saldırganların maskeli olduğu ve Kalaşnikof tipi otomatik silahlarla (AK47) ateş açıldı.

Bir kaynak, adamın vücudunun üst kısmına üç el ateş edildiğini ve olay yerinde hayatını kaybettiğini belirtti. Polis gece yarısından sonra şahsın yakın akrabalarına haber verildiğini ve cinayet soruşturmasının başlatıldığını doğruladı.

Saldırı kameralara yansıdı

Saldırı, bölgedeki güvenlik kameralarına yansıdı. Edinilen bilgiye göre, Slagsta yönüne doğru yaya olarak kaçan maskeli ve koyu renk giyimli 3 kişinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Nadya Norton başlangıçta kimsenin yakalanmadığını söyledi ancak gecenin ilerleyen saatlerinde daha belirsiz bir mesaj verdi: Saat 01.00'den hemen önce "Şu anda herhangi bir tutuklama olup olmadığı konusunda yorum yapmıyorum" dedi.

Cuma sabahı saat 07.00'den hemen önce polis, cinayete karıştıkları şüphesiyle üç kişinin yakalandığını duyurdu.  Edinilen bilgilere göre, gözaltına alınan üç zanlı da genç.

Stockholm polis bölgesi basın sözcüsü Ola Österling, zanlıların gece yakalanıp sorguya çekildiklerini ve daha sonra savcılar tarafından tutuklandıklarını söyledi.

Gözaltı sırasında polis müdahale etti

Edinilen bilgiye göre çok sayıda kişi sorgulanmak üzere getirildi. Polisin katilleri yakalamak için çok sayıda baskın düzenlediği de söyleniyor. Kaynaklar, bölgedeki yaya ve bisiklet yollarında araba kovalamacasının sürdüğünü söyledi.

"Çok sayıda delil ve teknik kanıt elde ettik. Ayrıca birçok görüşme yaptık ve birçok ev araması gerçekleştirdik." diyen Ola Österling, güvenlik kamera kayıtlarını da topladık ifadeleri kullandı.

Polis, gençlerin nasıl ve ne zaman tutuklandığı konusunda yorum yapmadı. Ancak tutuklamalara ilişkin olarak el koymaların yapıldığı doğrulandu.

Ola Österling, önümüzdeki ön araştırma çalışmalarında büyük önem taşıyacak nesneleri ve olguları güvence altına aldık dedi.

Olayla ilgili soruşturma sürerken, polis şuana kadar elde ettiği veriler ışığında şüpheli olarak gözaltına aldığı üç genci savcılık tutukladı.

Editör: Semihhan Aydemir