Marsilya savcısı Brice Robin tarafından düzenlenen basın toplantısında Germanwings A320 uçağının düşüşünün ardındaki sır perdesi aralandı.

Savcı, kara kutudan elde edilen ses kayıtlarının son 30 dakikasından anlaşıldığı üzere Alman uyruklu 28 yaşındaki Andreas Lubitz isimli yardımcı pilotun uçağı bilerek dalışa soktuğu ve çarpma anına kadar bilincinin yerinde olduğunu ve uçağı yok etme iradesiyle hareket ettiği ihtimalinin üzerinde durulduğunu açıkladı.

Pilotlar arasındaki konuşmaların ilk 20 dakikasının gayet dostane olduğunu ifade eden savcı Robin, kaptan pilotun tuvalete gitmek üzere kokpitten çıkması sonrasında yardımcı pilotun uçağın manuel kontrolünü eline aldığını belirtti. Savcı, yardımcı pilotun uçağın irtifa kaybını hızlandırdığını ve bunu, sakin bir şekilde nefes alışverişinden anlaşıldığı üzere isteyerek yaptığının tespit edildiğini ifade etti.

Kaptan pilotun geri döndükten sonra uçağın düşmesinden önceki son 10 dakika boyunca içeriye girmeye çalıştığını dile getiren Robin, ancak yardımcı pilotun kapıyı açmadığını ve herhangi bir cevap vermediğini söylerken bu süre boyunca yardımcı pilotun yalnızca nefes seslerinin duyulmaya devam edildiğini ve kokpit içerisinde başka hiçbir ses duyulmadığını açıkladı.

Savcı, Marseille kontrol kulesiyle uçak arasında, uçağın düşüşüne kadar defalarca bağlantı kurulmaya çalışıldığını ancak uçaktan cevap gelmediğini de sözlerine ekledi.

Robin, 28 yaşındaki Alman uyruklu Andreas Lubits isimli yardımcı pilotun terörist olduğunun düşünülmediğini ve bu nedenle hakkında herhangi bir arama kararının da bulunmadığını ifade etti. Savcı ayrıca, ölenlerin cenazelerinin arama çalışmalarının gelecek haftaya kadar sürebileceğini dile getirdi.
Editör: İsveç Gündemi