Bakan, Parlamento gazetecileriyle yaptığı toplantıda, göç meselesinde uzun süredir sağlam duruş sergileyen tek bir tarafın güvenilir olduğunu söyledi.

Maria Malmer Stenergard, Ilımlı Birlik Partisi'nin 2015 baharında, diğer şeylerin yanı sıra, kalıcı oturma izinleri yerine geçici oturma izinleri önererek göç politikasını değiştirdiğine dikkat çekti.

Bakan, "2014'teki seçim kampanyasında Skåne'da seçmenlerle buluştuğumda partimizin, bizim seçmenlerimizin durduğu yerde olmadığını hissettim." ifadeleri kullandı.

Göç Bakanı ayrıca uzun vadede seçmenlerin Ilımlı Birlik Partisi'nin göç politikasına güven kazanmasını umduğunu söyledi.

Ancak SD'nin bu konudaki liderliği hâlâ yerini koruyor diyen bakan: "Benim analizim onların insanlarla aynı çizgide oldukları yönünde. İnsanlar göç politikasında değişiklik yapılmasını talep ediyorlardı ancak diğer partiler bu konuyu ele almayı reddettiler" dedi.

Stenergard, "SD daha fazla zemin kazandığında partinin konuyu ele alması daha da az uygun hale geldi; bu son derece talihsiz bir durum." ifadeleri kullandı.

Editör: Semihhan Aydemir