Fransız polisinin, ülkenin liman kenti Calais'de kaçak göçmenlere yönelik dayak görüntülerinin ortaya çıkması kamuoyunda büyük tepki topladı.

Calais Göçmenleriyle Dayanışma grubu tarafından basına verilen ve Fransız polisinin göçmenlere yaptığı kötü muameleyi gözler önüne seren görüntülerin ortaya çıkması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti.

Yapılan yazılı açıklamada, kötü muamele şikayetinini araştırmak üzere polis müfettişlerinin görevlendirildiği bildirdi. Yine aynı açıklamada, "sorumluların hiç bir hoşgörü gösterilmeden cezalandırılacağı" bildirildi.

Savcılığın ise konu ile ilgili olarak ön soruşturma başlattığı belirtildi. Uzaktan çekilen iki dakikalık görüntüde, İngiltere'ye bir kamyonun gizli bölümünde kaçmaya çalışırken yakalanan kaçak göçmenlerin polis tarafından yere yatırılarak tekmelenip dövülmeleri yer alıyor.

Fransa'nın en büyük kaçak göçmen kampı Calais'de bulunuyor. Liman kenti Calais, Avrupa'dan İngiltere'ye gitmeye çalışan kaçak göçmenlerin şansını denediği en önemli sınır kapası olarak biliniyor. Bu kentteki kaçak göçmen kampının koşulları sivil toplum örgütlerinin sert tepkisine yol açıyor.

Avrupa Konseyi geçen ay yayınladığı raporda, Calais kentinde sayıları iki bini aşan kaçak göçmenlerini yaşam koşullarının iyileştirilmesini konusunda Fransa'yı uyarmıştı.

AA
Editör: İsveç Gündemi