Parkın inşasını yapan Liseberg firması, yaptığı basın açıklamasında yangında kaybolan şahsın inşaat müdürü Patrik Gillholm olduğunu duyurdu.

Şirket CEO'su Andreas Andersen, maddi kayıplarla sınırlı olduğu teyit edilmiş bir felaketin, can kaybıyla teyit edilmiş bir trajediye dönüştüğünü söyledi.

Cuma günü polis yangın mahalline girmeyi başardı ve olay yerinde ölü bir kişiyi buldu.

51 yaşındaki inşaat müdürü Patrik Gillholm, Liseberg'in milyar kronluk yatırımı Oceana parkı inşaatında çıkan yangından bu yana kendisinden haber alınamadı. Liseberg'in CEO'suna göre ölü bulunan kişi büyük ihtimalle kendisidir.

"Polis aracılığıyla büyük bir olasılıkla değerli meslektaşımız Patrik Gillholm olan bir kişinin yangın mahallinde ölü bulunduğu bilgisini derin bir üzüntü ve şaşkınlıkla aldık" ifadeleri kullanan Liseberg CEO'su Andreas Andersen, maddi kayıplarla sınırlı olduğu doğrulanmış bir felaketin, can kaybıyla doğrulanmış bir trajediye dönüştüğünü söyledi.

Liseberg'in Oceana projesinde danışman olarak görev aldı. 2016-2019 yılları arasında lunaparkta proje yöneticisi olarak görev yaptı.

Yangının nedeni belirlenemedi

Pazartesi günü parkın kaydıraklarından birinde yangın çıktı. Sadece birkaç dakika sonra Liseberg'in milyar kronluk yatırımının büyük bir kısmı alevlere teslim oldu.

Güçlü bir patlama meydana geldi ve patlamayla birlikte şiddetlenen yangın çok büyük hasara neden olurken, tek teselli can kaybı olmaması yönündeydi. Ancak saatler ilerledikçe bir kişiye ulaşılmadığı ve yangında alevlerin arasında kalma şüphesi gittikçe arttı.

Cuma günü, acil servisler olay yerindeki çalışmalarını kısmen alzattı ve polis bölgeye erişim sağladı.

Yangına neyin sebep olduğu belirlenemedi. Polis yangını ağır ihmal ve çalışma ortamı ihlali olarak araştırıyor ancak daha fazla suç sınıflandırmasının eklenebileceği ihtimalini de göz ardı etmiyor.

Polis teknisyenleri, soruşturma tedbirlerini yürütmek üzere öğleden sonra yangının harap olduğu bölgedeydi. Ayrıca çok sayıda sorgulama da yapıldı.

Editör: Semihhan Aydemir